Abonnementsartikel

De senere år har DLF haft en ekspansiv vækststrategi, der både har ført til nye markeder og nye produkter - og tættere på detailhandlen. En strategi, der i juni blev udlevet med opkøb af frøaktiviteter i sukkerroer.

DLF og Syngenta underskrev i juni en aftale, der betyder, at DLF overtager Syngentas globale frøaktiviteter i sukkerroer. Administrerende direktør Truels Damsgaard glæder sig over, at en højværdiafgrøde som sukkerroefrø bliver en del af DLF-koncernens produktportefølje:

- Syngentas frøforretning i sukkerroer, der i Danmark er kendt under brandet Maribo Seeds, er en spændende aktivitet med et betydeligt udviklingspotentiale. Vi overtager en organisation af dygtige medarbejdere dedikeret til sukkerroefrø, som sælges i Europa, Rusland, Mellemøsten og Nordafrika samt i Nordamerika, Kina og Japan.

Bliv abonnent og læs hele artiklen

Prøv vores introduktionstilbud for kun 1 kr. første måned og få adgang til alle artikler på Maskinbladet.dk
Få adgang nu
Allerede abonnent?
Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode.
Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke tidligere har abonneret på Maskinbladet.dk.