Abonnementsartikel
Der er behov for nye innovative løsninger, hvis vi skal løse landbrugets udfordringer i fremtiden, mener seniorrådgiver Diane Wray-Cahen. Genredigering er en af dem.
Mens mange inden for landbrugsindustrien frygter konsekvenserne af genredigering, kan andre se de muligheder, teknologien giver. Med klimaændringer, en stigning i udbrud af sygdomme som fugleinfluenza, afrikansk svinepest og tuberkulose, og med mere krævende forbrugere, der ønsker mindre brug af antibiotika, bliver den fremtidige landbrugsproduktion nødt til at ændre sig. Men er genredigering en del af løsningen?
I et forsøg på at finde svaret, har Agro talt med Diane Wray-Cahen, der er seniorrådgiver hos Foreign Agricultural Service (FAS), et agentur i det amerikanske landbrugsministerium (USDA). Hun arbejder med videnskabelig rådgivning inden for landbrugsteknologier.