Abonnementsartikel

For studerende Christian Børgesen var det fantastisk at opleve, at den teori, han har lært på landbrugsskolen, i høj grad bliver brugt ude på virksomheden, som han besøgte i sin ledelsespraktik.

Arla åbnede i september beredvilligt døren i tre dage for en studerende fra lederuddannelsen på Asmildkloster Landbrugsskole. Afdelingsleder Jørgen Peter Hansen var i den grad klar til at videregive mange års erfaring i praktisk personaleledelse.

Jørgen Peter Hansen har ledelsesansvaret for 35 ansatte i daghold og nathold, og det var en fornøjelse for ham at kunne bidrage til at klæde fremtidens ledere i landbruget på og få lov at videregive erfaringer og fortælle om de ledelsesværktøjer, vi her på mejeriet bruger dagligt.

Bliv abonnent og læs hele artiklen

Prøv vores introduktionstilbud for kun 1 kr. første måned og få adgang til alle artikler på Maskinbladet.dk
Få adgang nu
Allerede abonnent?
Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode.
Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke tidligere har abonneret på Maskinbladet.dk.