Abonnementsartikel

LDM's bestyrelse har besluttet at udsætte LDM's generalforsamling på grund af den tiltagende spredning af covid-19.

Mælkeproducenterne skulle have holdt generalforsamling 19. marts, men mødet er aflyst af frygt for coronasmitte.

- Nogle vil kalde udsættelsen for hysterisk, men andre har overfor LDM tilkendegivet, at de ikke vil udsætte sig selv og familien for unødig risiko og derfor ikke vil deltage i den nuværende situation, skriver LDM i en meddelelse til alle tilmeldte.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Udsættelsen er ganske vist en misligholdelse af foreningens vedtægter, men beslutningen er taget på baggrund af, hvor alvorlig en situation et udbrud og eventuel hjemsendelse af medarbejdere kan skabe på et kvægbrug, skriver foreningen.

LDM's regnskab er revideret og godkendt af både foreningens eksterne revisor og af de folkevalgte revisorer. Den siddende bestyrelse har besluttet at fortsætte uden nyvalg frem til afholdelse af generalforsamlingen, skriver LDM.