Agco præsterer det bedste kvartalsresultat pr. aktie nogensinde.

Agco sætter rekord i andet kvartal

Agco kan præsentere en stigning i omsætningen på 35 procent i andet kvartal.

Koncernen har omsat for 2,4 milliarder dollars eller 12,5 milliarder danske kroner i andet kvartal. Det er betydeligt bedre end i samme periode sidste år, hvor Agco havde en omsætning på 1,7 milliarder dollars eller 8,9 milliarder kroner.

På grund af betydelig fremgang i salget af landbrugsmaskiner kan Agco præsentere et resultat før skat på 181 millioner dollars eller 947 millioner kroner i andet kvartal i forhold til "kun" 81 millioner dollars eller 424 millioner kroner i samme periode af 2010.

Det er det bedste kvartalsresultat pr. aktie nogensinde. 

- Vores rekordresultat i andet kvartal skyldes blandt andet, at økonomien i landbruget igen er ved at være sund, og efterspørgslen efter landbrugsmaskiner er steget, siger Martin Richenhagen, administerrende direktør for Agco.

I sidste halvår af 2011 forventer koncernen at investere yderligere i udvikling af nye produkter samt i at udvide markedet i Asien og Østeuropa. Der er blandt andet planer om at udbygge produktionsfaciliteterne i Tyskland og at bygge nye fabrikker i Kina og Rusland. 


Kommentér artikel

NB! Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb.
Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.

Brugernavn: *
Adgangskode: *
Kommentar: *
Erik Deltid
2. aug 2011 kl. 14:51

Tjah, nogen er til moderen og andre til datteren.............

maskinføren
1. aug 2011 kl. 13:31

MF 8600 er bare fede maskiner  de er bare driftsikre og virkelig at køre :)

keld
31. jul 2011 kl. 17:29

du er skør eller bare fuld. ok

 

 

Lars E.
31. jul 2011 kl. 08:02

Det måtte jo komme.

De har virkeligt et godt og bredt program. Og kvaliteten er topklasse.

keld
31. jul 2011 kl. 00:27

utroligt med alle de fejl de har.

Tilmeld dig Maskinbladets nyhedsbrev

Få nyhederne direkte i din indbakke