Især salget af økologisk frugt og grønt er steget i 2010.

Økologi

Økologien vokser i detailhandlen

Nye tal for salget af økologiske fødevarer i detailhandlen viser, at danskerne bliver mere og mere økologiske. I 2010 steg salget med 4,2 procent.

I detailhandlen blev der i 2010 solgt økologiske fødevarer for 5,1 milliarder kroner, viser de nye - og denne gang korrekte - tal fra Danmarks Statistik. Efter at forkerte tal blev sendt ud og trukket tilbage for cirka to uger siden, viser de nye tal nu en stigning på 4,2 procent i forhold til 2009.

- Det er glædeligt, at økologien fortsat har vokseværk i Danmark. Vi havde faktisk forventet, at stigningen var lidt større. Men det positive er, at selvom det generelle detailhandelssalg var presset i 2010 formentlig på grund af finanskrisen, så prioriterede danskerne altså stadig økologien højt. Det lover godt for afsætningen i de kommende år, hvor vi igen håber på tocifrede stigninger, siger teamleder Kirsten Lund Jensen fra Landbrug & Fødevarer Økologi.

Særligt inden for frugt og grønt viser tallene markant fremgang. Økologiske gulerødder, tomater og kartofler samt blandt andet æbler og bananer har oplevet to-cifrede vækstrater - både mængde- og omsætningsmæssigt. Der har ligeledes været fremgang i salget af pasta, mel og ris. 

Økologitallene viser en nedgang på en procent for mejeriprodukter, der dog fortsat er lokomotiv for det samlede økologiske forbrug. Salg af svinekød har ligeledes haft en minimal nedgang, men det er til gengæld opvejet af en nogenlunde tilsvarende fremgang i salget økologisk oksekød.


Kommentér artikel

NB! Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb.
Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.

Brugernavn: *
Adgangskode: *
Kommentar: *
Erik jensen
17. maj 2011 kl. 08:16

Hvorfor er Økoblokken død (af kedsomhed), måske vil økologerne bare provokere når de skriver her.

bondekonen
16. maj 2011 kl. 16:20

En skam når der er økologi til debat så bliver det næsten til en gang skyttegravskrig. Jeg så heller vil sammen kunne glæde os over hvis supermarkederne solgte mere dansk produceret frugt og grønt. Det er flintrende ligegyldig om andelen af økovarer stiger hvis den samlede indlandske salg til hjemmemarkedet falder. For det betyder jo bare at de konventionelle varer kommer fra lande med andre regler og lønninger. Langt de fleste danske grønsagsavlere om de er øko eller ej, så har de så meget orden i tingene og kan dokumentere det og er garanteret også blevet kontrolleret op til flere gange inden for de sidste 3 års. Forbrugerne slipper alt for billigt herhjemme i betragtning af den høje kvailitet de danske varer har.

Det er da kugleskørt at vi fragter tomater rundt i verdenen eller for den sags skyld andre grøntsager der kommer fra den anden side af kloden. Der burde også på varedeklarationen stå hvornår varen er høstet og hvormange kilometer den er transporteret. Men det kommer nok en dag, når alle vare bliver forsynet med en tag.

Henrik
13. maj 2011 kl. 12:42

De tal der stod den anden dag, var jo en fejl. Dem har dansk statistik selv været ude og trække tilbage.
 

den lille bonde
13. maj 2011 kl. 07:06

er det ikke mærkelig for få dage siden stod der det modsatte jeg tror det med økologerne tror at man kan snakke en futtog igang.

Tilmeld dig Maskinbladets nyhedsbrev

Få nyhederne direkte i din indbakke