Dyrenes Beskyttelse går alligevel ikke ind for billeder af døde grise på flæskestegen.

Dyrevelfærd

Dyrenes Beskyttelse føler sig misforstået

Dyrevennere går ikke ind for at vise billeder af døde grise på flæskestegen.

Flere medier - heriblandt Maskinbladet - citerede i går MetroExpress for, at Dyrenes Beskyttelse ønsker at mærke svinekød med billeder af døde grise. Men direktør i Dyrenes Beskyttelse Britta Riis mener, at hun er blevet fejlfortolket.

Af artiklen fremgår det, at Dyrenes Beskyttelse ønsker, at forbrugeren i supermarkedet skal mødes af en pakke svinekoteletter med billeder af slagtesvin i trange båse, ledsaget af en tekst, der fortæller, at der hvert år dør ni millioner smågrise som følge af produktionsforholdene.

- Det er ikke tilfældet, forklarer Dyrenes Beskyttelse i dag.

- Dyrenes Beskyttelse har ikke foreslået, at der skal døde grise på kødpakkerne. Det står helt for journalisten på MetroXpress’ egen regning – desværre har mange medier valgt at citere herfra, skriver Tina Engbjerg, kommunikationschef for Dyrenes Beskyttelse i en kommentar til Maskinbladets artikel.

Ønsker ikke skræmmekampagne

- Dyrenes Beskyttelse ønsker ikke en skræmmekampagne. Vi mener blot, at forbrugerne har krav på at vide, hvad det er, de køber. Størstedelen af de dyr, der bliver brugt til fødevarer, er opdrættet under så intensive forhold, at det går ud over dyrenes muligheder for at udføre deres naturlige adfærd, og dermed forringes deres velfærd. Derfor skal forbrugeren via indpakningen oplyses om produktionsforholdene, siger direktør i Dyrenes Beskyttelse, Britta Riis.

- Dyrenes Beskyttelse ønsker en lovgivning, der gør det lovpligtigt på emballagen at oplyse om avls- og produktionsforhold. Forbrugeren skal kunne læse, hvor dyret er opdrættet og under hvilke forhold. Er det dansk svin, og er det fra et konventionelt opdræt med båse eller fra en økologisk eller frilands-besætning, hvor svinene blandt andet har haft adgang til udendørsarealer, skriver organisationen i en pressemeddelelse.

- Der er stor forskel på de produkter, der ligger i køledisken. Det vil vi gøre forbrugeren opmærksom på, så de kan træffe et oplyst valg, når de køber svinekød, siger Britta Riis og henviser til foreningens dyrevelfærdsmærke "Anbefalet af Dyrenes Beskyttelse". 

 


Kommentér artikel

NB! Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb.
Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.

Brugernavn: *
Adgangskode: *
Kommentar: *
Anonymous
12. mar 2011 kl. 17:50

 

Til Uffe Bie og Michael Stevns

Jeg syndes i skal læse dette fra 6 jan. 2011 kl. 11:52 og 7 jan. kl. 12:21 

Det er her kritikken begynder.

Og det er med henvisning til jeres skriveri i Landsbladet d. 11 marts 2011

 

Anonymous
11. jan 2011 kl. 16:38

CJ, Jeg syndes du har ret.

Men foreløbig kan det give hver enkel landmand lidt luft.

c jensen
11. jan 2011 kl. 16:06

Efter min mening, skal dette ud til offenligheden, så vi kan få en saglig debat. Hvad er dyreveldfærd, hvem bestemmer, hvad dyreveldfærd er og for hvem?

Anonymous
11. jan 2011 kl. 15:01

Du skal ikke forvente DB reagere. DB er en gearet organisation der har en mening om hvad alle andre skal gøre.

Og en mening om økologi, der siger at et kontrol besøg er gratis, hvis du er Økolog og er fastsat til at koste dkr. 2700,- hvis du er alm. dødelig.

Og endelig er der mennesker nok at tale med i kontorhuset DB, hvor de kan klappe hianden på skulderen og sige hvor er bønder dumme, tror de virkelig vi bedrevidene vil reagere.

DB har har en dyrelæge ansat der har skrevet ph.d. i dyrevelfær om svin (ph.d. studerene har gns. IQ på 125) 

Så tænk på hvor meget ansigt DB vil tabe.

Hvad betyder så; Eu lov om dyrevælfær, produktions form der vækker afsky? (på hvem)

Der er p.t. kun grænseværdi på døde søer, ikke på smågrise og slagtesvin.

c jensen
11. jan 2011 kl. 14:03

hvorfor reagere DB ikke?!?

grisen
8. jan 2011 kl. 16:17

godt jeg ikke er økogris

det er da flodt at DB vil anbefale et sted hvor at 43 % af alle små grise er døde.

og so dødlighed på er over 25%.

hvad har Britta Riis mon at sige til det? er det også en fejl

 

Anonymous
8. jan 2011 kl. 12:49

DB / Hvem er vi / Organisation / Udviklingcenter / Risbjerg landbrug E - raport. - Suport af DB.

Jeg vil bare sige til folkene på Risbjerg, jeg kender jer ikke og det er på ingen måde kritik af jer og jeres arbejde.

Det er alene fordi der er en henvisning til Risbjerg landbrug på Dyrenes Beskyttelses hjemmeside, som jeg så på, i forbindelse med DB´s krig mod Folkene på Axelborg og grisefolk i almindelighed. 

Det er sådan, at en enkelt gris ligger på ryggen og griner højlyt på mit skrivebord, det er sådan jeg helst ser grise og landmænd har det.

Nu ved jeg godt, der er bønder der først griner, når de først har snydt naboen, konen, slagteriet, kontrol, købt jorden for næsen af en 3- nabo, osv. osv. De kan så stå på egne ben.

Der er også sådan at arbejdsforbruget stiger voldsomt, når søerne får flere grise end de selv kan passe. så der vil være et større økonomisk udkomme ved avl på sundhed, styrke og lavt medicin forbrug.

Avl, produktion af svin og landbrugsøkonomi er ikke så vanskelig som mange vil gøre det til. 

Anonymous
7. jan 2011 kl. 14:51

DB - hvem er vi - organisation - Udviklingscenter

XXX
7. jan 2011 kl. 14:40

Hvor er henvisningen til www.risbjerg.nu hos dyrenes beskyttelse?

XXX
7. jan 2011 kl. 14:29

Den virker nu fint endnu. Jeg har dog lige downloadet tallene for en sikkerheds skyld. Dette viser jo med al tydelighed det bedrag DB står for................

Tilmeld dig Maskinbladets nyhedsbrev

Få nyhederne direkte i din indbakke