Flere danske landmænd oplever nu konkrete fordele ved at investere i LED-lys
11. jun. | Indrykket af RN Solutions ApS
Øget mælkeproduktion med LED-belysning: Lys, der løfter bundlinjen
Moderne LED-belysning viser sig som en effektiv vej til højere ydelse, bedre forhold og lavere energiforbrug i mælkeproduktionen.
I en tid, hvor effektivitet og drift optimering går hånd i hånd, spiller belysningen i kostalden en langt større rolle, end mange måske forestiller sig. LED-belysning med automatisk lysstyring er ikke længere blot et spørgsmål om energibesparelse – det er en strategisk investering i højere mælkeydelse og bedre trivsel.
Dokumenteret effekt hos danske mælkeproducenter
Flere års erfaring fra danske landbrug viser, at korrekt lysstyring med LED-armaturer øger EKM (energikorrigeret mælk) med hele 6–8 %. En belysningsløsning fra RN Solutions bygger på et fast lysniveau på minimum 200 lux i 16–18 timer dagligt, kombineret med 6–8 timers mørke og automatisk tilpasning til dagslyset.
Resultatet? Øget produktion, lavere energiforbrug – og en forbedret bundlinje.
Selvom en højere ydelse naturligt kræver mere foder, viser erfaringerne, at den økonomiske gevinst langt overstiger de ekstra omkostninger. Flere landmænd har opnået tilbagebetalingstider på blot 3–4 måneder.
Markant løft i EKM – uden store ekstraomkostninger
Det danske gennemsnit for EKM ligger i dag på ca. 10.500–11.500 kg pr. ko årligt. Med avlsarbejde og fodringsoptimering opnås typisk en fremgang på 1–3 % årligt* – men ved at integrere korrekt belysning som en aktiv produktionsfaktor, kan den stige til 6–8 %. *kilde: SEGES og Dansk Landbrug
LED-belysningens effekt er veldokumenteret: Det handler ikke kun om lysstyrke, men om at understøtte koens naturlige hormonbalance. Den styrede døgnrytme med lys og mørke øger produktionen af IGF-1 (Insulin-like Growth Factor), som fremmer både trivsel og mælkeydelse.
Samtidig viser erfaringerne, at foderoptagelsen forbedres med op til 6–8 % – fordi køerne bliver mere aktive i et optimalt oplyst miljø.
Mere aktivitet – mere foder – mere mælk
Når køerne får bedre lysforhold, øges deres daglige aktivitetsniveau. Det betyder større foderoptag og dermed mere råmateriale til mælkeproduktionen. Sammen med den rette fodersammensætning omsættes det direkte til højere ydelse pr. ko – og dermed et styrket økonomisk udbytte.
Robust teknologi til staldmiljøet
LED-armaturerne fra RN Solutions er udviklet til netop landbrugets udfordrende forhold. De er modstandsdygtige over for støv, fugt og ammoniak, udvikler minimalt med varme og har en levetid på op til 50.000 timer.
Systemet kan programmeres med naturlige overgange mellem dag og nat, og automatisk dagslysregulering sikrer, at kunstlyset kun suppleres, når det er nødvendigt – hvilket bidrager til lavere energiforbrug og en mere bæredygtig drift.
Konkrete resultater i tal
Et regne eksempel illustrerer potentialet: En stigning på 6–8 % i EKM svarer til 600–800 kg ekstra mælk pr. ko årligt. I en besætning med 100 køer kan det betyde op mod 80.000 liter ekstra mælk om året – hvilket hurtigt kan gøre investeringen i LED-lys yderst rentabel.
LED-belysning som ledelsesværktøj
Med intelligent lysstyring bliver belysningen mere end blot et teknisk hjælpemiddel – den bliver et aktivt styringsværktøj. Et værktøj, der påvirker både produktionen, dyrevelfærden og økonomien positivt.
Derfor bør enhver, der ønsker at optimere staldmiljøet, ikke kun kigge på gulvplads, ventilation og foder. Blikket bør også rettes opad, mod lyset.
- og gør det, før sommeren er omme og dagene bliver kortere, så produktiviteten forbliver høj.