Abonnementsartikel
Forrige uge blev op mod 3.000 ton kartofler fra Flensted kaldt tilbage efter en kunde på en restaurant havde klaget over en bismag af dieselolie.
I første omgang gik der rygter om, at den tyske leverandør af skumhæmmende middel var skyld i ulykken. Men nu lader det til, at det er Flensted selv, der bærer skylden.
Det var nemlig den danske producent, der selv hældte for meget af det skumdæmpende middel ned til kartoflerne, og fik dem til at smage og lugte grimt. Det viser en undersøgelse, som virksomheden selv har fået udført.
- En toksikologisk test viser til gengæld, at kartoflerne udover at lugte og smage grimt ikke har nogen sundhedsskadelig effekt, oplyser administrerende direktør i kartoffelvirksomheden Flensted, Johannes Nielsen ifølge P4 til Ingeniøren.
Flensted går i løbet af få dage over til automatisk dosering for at undgå problemet i fremtiden.