Kun tre dage efter der har været DM i speedway i Vojens, skal banen bruges til femte og afgørende afdeling af DM Tractor Pulling.
Det er første gang, at der bliver lukket store traktorer ind på banen, der normalt bliver brugt til de tohjulede motorcykler.
- Det er en stor ære for os at komme til Vojens. Personligt har jeg oplevet mange speedwaystævner der, og vi ved, at ledelsen og staben er dygtige og topprofessionelle folk. Det bliver et samarbejde, som vi ser frem til, siger Ole Bredahl, der er formand for Dansk Tractor Pulling i en pressemeddelelse.
Han henviser til, at DM-afgørelserne ofte trækker 8-10.000 fans. Og håbet er også, at der kommer mange forbi til mesterskabet for de firehjulede.
- Vi udvider paletten i bestræbelserne på at gøre Vojens Speedway Center til et folkeligt samlingspunkt i Syd- og Sønderjylland, og Tractor Pulling er spektakulært og samler mange mennesker, siger Jaco Olsen, der er direktør for Vojens Speedway Center.
For Brøns Group, der sammen med JCB er partner ved DM-finalen, er DM i Vojens kulminationen på flere års engagement i Tractor Pulling.
- Vi har været involveret i sporten i mange år, men med JCB ombord vil vi gerne give fuld gas og løfte Tractor Pulling til et nyt niveau, siger Dan Hamann, der ejer Brøns Group.
DM-finalerne bliver kørt fra klokken 11.00 den 26. september.





