Efter en målrettet indsats har Naturstyrelsen skudt problemulven fra Nørre Nebel, meddeler Ministeriet for Natur og Dyrevelfærd.

Ulven er skudt inden for den reguleringszone, som Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø oprettede i sidste uge efter flere episoder, hvor en ulv var kommet tæt på mennesker og ikke lod sig bortskræmme.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Ulven er skudt på 10 meters afstand, og dermed har myndighederne en høj grad af sikkerhed for, at det er den problemulv, som i flere tilfælde har været tæt på mennesker i området.

Problemulv må nu skydes på private arealer, med hagl og på større afstand
Se også:

Problemulv må nu skydes på private arealer, med hagl og på større afstand

Naturstyrelsen har undervejs fået udvidet reguleringstilladelserne, og i den nye zone havde styrelsen eksempelvis mulighed for at anvende drone til at lokalisere ulven.

- Jeg er meget tilfreds med, at problemulven i Nørre Nebel nu er skudt. Når en ulv udviser en problematisk adfærd og har mistet sin skyhed over for mennesker, så skal den skydes. Vi har løbende øget indsatsen, og det her viser, at vi har haft den rigtige tilgang. Borgernes tryghed kommer i allerførste række, og jeg er glad for, at borgerne i Nørre Nebel nu igen kan færdes trygt uden frygt for problemulven. Jeg vil gerne benytte lejligheden til at sige tak til Naturstyrelsen og de mange danskere, der har hjulpet ved at indberette, når de så problemulven, siger minister for natur og dyrevelfærd, Christian Rabjerg Madsen.