Danske Farmdroid har skudt en satsning på det amerikanske marked til hjørne, fordi de soldrevne markrobotter ganske enkelt ikke lige er sagen "over there".

Det skriver Agriwatch

Artiklen fortsætter efter annoncen

Farmdroids markrobotter kan lave mekanisk ukrudtsbekæmpelse, såning og sprøjtning og reducere kemiforbruget substantielt.

FarmDroid-sprøjte sparer 94 procent af kemien
Se også:

FarmDroid-sprøjte sparer 94 procent af kemien

Faktisk kan der spares op til 94 procent, fortæller producenten.

Og selv om der også i visse konventionelle afgrøder bliver færre midler til rådighed, og robotterne derfor er relevante også for konventionelle landmænd i EU, er billedet i USA et andet, fortæller administererende direktør Kristian Warming til mediet.

- I USA er der langt mindre økologi, og markrobotterne er ikke så relevante for de konventionelle landmænd, fordi de må bruge langt mere kemi end i Europa. Forretningsgrundlaget for mekanisk ukrudtsbekæmpelse er derfor markant anderledes end i Europa lige nu, siger han.

FarmDroid med i Clarkson's Farm
Se også:

FarmDroid med i Clarkson's Farm

På det seneste har robotterne også fået populær omtale i TV-serien Clarkson's Farm, hvor Jeremy Clarkson havde robotten i drift på Diddly Squat Farm.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- At vores robot bliver vist i en internationalt succesfuld serie som Clarkson's Farm viser, at autonom markrobotteknologi ikke længere er en fremtidsteknologi, sagde Kristian Warming i den forbindelse.