EU-Kommissionen forventer, at produktionen af grisekød i EU vil være stort set uændret i 2026 med en mindre stigning på 0,3 procent efter to år med produktionsfremgang.

Det fremgår af den seneste Short-Term Outlook for EU Agricultural Markets, som beskriver forventningerne til udviklingen i produktion, eksport og forbrug.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Prognosen er mere positiv end i forårets forecast, hvor Kommissionen forventede et fald i produktionen på 1 procent i 2026, skriver L&F Markedsnyt.

Ifølge Kommissionen understøttes udviklingen af en større sobestand, som ved udgangen af 2025 var 0,6 procent højere end året før.

Samtidig steg produktionen i årets første måneder i flere af EU's største producentlande, herunder Danmark, Spanien, Polen og Frankrig.

54 procent færre økogrise i Sverige på fire år
Se også:

54 procent færre økogrise i Sverige på fire år

ASF

Udbruddet af afrikansk svinepest i Spanien i slutningen af 2025 har presset svinepriserne og påvirket de spanske eksportmuligheder.

På trods af dette ventes EU's samlede eksport af grisekød kun at falde marginalt med 0,5 procent i 2026. Det er en væsentlig forbedring i forhold til Kommissionens prognose fra april, hvor man forventede et fald i eksporten på 3 procent.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Udsigterne påvirkes fortsat af Kinas antidumpingtold, stigende kinesisk egenproduktion og øget konkurrence fra Brasilien på de asiatiske markeder.

Det lavere prisniveau og en større tilgængelighed af grisekød på EU-markedet forventes samtidig at løfte forbruget. EU-Kommissionen vurderer, at forbruget vil stige med 0,4 procent i 2026, blandt andet fordi nogle forbrugere forventes at vælge grisekød frem for det dyrere oksekød.

Første smitte med ASF fundet i Finland
Se også:

Første smitte med ASF fundet i Finland