Faldet på Danish Crowns grisenotering fortsætter i uge 31., hvor den falder med yderligere 20 øre til 6,90 kroner pr. kg. Sonoteringen er uændret.

I markedsberetningen skriver slagteriet:

Artiklen fortsætter efter annoncen

Markedet for grisekød fortsætter med svagt faldende priser, hvor kampen om de store ordrer er massiv. Imens presses de attraktive eksportmarkeder i Asien af hård konkurrence fra lande som Brasilien og Rusland.

Rekordlav notering: Søer står i kø på slagterierne
Se også:

Rekordlav notering: Søer står i kø på slagterierne

Noteringen til landmændene er under stort pres i hele Europa, hvor særligt bulk-markedet ikke er profitabel. Det er dog tegn på, at overudbuddet, som er årsagen de lave priser, er en smule aftagende, da der har været færre slagtninger flere steder i Europa i løbet af industriferien. Effekten på priserne er dog endnu ikke indtruffet, da frostlagerne i retailbranchen tager toppen af efterspørgslen.

Samlet set er det europæiske marked dog fortsat præget af et strukturelt overudbud, og udsigterne til større ændringer er ikke nært forestående. Situationen må derfor fortsat betegnes som alvorlig.