Efter kun ét år bag roret har Uffe Hammelsvang, administrerende direktør Danbos Agro, fordoblet omsætningen og skabt overskud.
Staldvirksomheden ser fortsat muligheder i fleksible staldløsninger til griseproducenter. Virksomheden vil geninvestere overskuddet for at effektivisere og udvikle produktionen yderligere, skriver Danbox Agro i en pressemeddelelse.
- Griseproducenter står overfor at skulle tænke nyt for at kunne tilpasse produktionen til de forestående krav til griseproduktionen. Derfor behøver udviklingen af bedriften ikke gå i stå, siger Uffe Hammelsvang.
Uffe Hammelsvang har formået at fordoble omsætningen siden overtagelsen den 1. februar 2025. I dag kan virksomheden og præsentere et årsregnskab med et overskud før skat på 1,8 millioner kroner.
- Jeg ser helt klart Danbox Agro som i stand til at levere fleksible og økonomisk fornuftige løsninger til at imødekomme de ændrede produktionskrav, som griseproduktionen står overfor. Derfor er jeg rigtig glad for, at vi har formået at levere et fint resultat på så kort tid. Det betyder, at producenterne også har fået øjnene op for os, siger han.
Kort produktions- og leveringstid
Direktøren har brugt den første tid på at optimere produktionen og sænke leveringstiden. Planen er at optimere produktionen yderligere. Blandt andet vil han investere i teknologiske løsninger til produktionen, som gør byggeprocessen på fabrikken endnu mere effektiv.
- Målet er at reducere tiden fra bestilling til færdig stald. Der skal ikke gå unødig lang tid før stalden kan tages i brug. Fra byggeprocessen går i gang, til at der står en færdig stald hos kunden, går der omkring 14 dage. Herfra vil vi optimere på produktionstiden hos os forud for levering, siger han.
Danbox Agro er én samlet leverandør, hvor al inventar bestilles og installeres af virksomheden selv.
Leverer alle typer af stalde
Hos Danbox Agro kan staldtyperne specialtilpasses efter kundens ønsker og i endnu højere grad end tidligere tilpasses alle led i produktionen.
- Vi oplever at flere vil fremtidssikre produktionen. Det betyder en opdatering af stalde og inventar. Med vores løsninger behøver det ikke at betyder store investeringer eller lange bindingsperioder, mener Uffe Hammelsvang.
Danbox Agro har udviklet et staldkoncept som gør det muligt at tilpasse produktionen, om det drejer sig om bedre klima til dyrene, højere hygiejne eller mere plads.
- Producenterne har med vores stalde mulighed for at lægge flere kvadratmeter til den eksisterende stald på en enkel måde. Udover vores velkendte smågrisestalde kan vi levere alt fra slagtesvinestalde til farestalde og drægtighedsstalde, siger han.
Staldenes produceres i op til 20 meters længde og kan variere i bredde fra 4 meter og 40 cm til 12 meter. Modulerne kan både bygges sammen og i forlængelse af hinanden.
Stærkt hold bag udvikling
Uffe Hammelsvang er stolt af sine medarbejdere, som har været med til at drive virksomheden frem på så kort tid. Holdet er udgjort af både erfarne medarbejdere og nye kræfter, fortæller han.
- Jeg overtog tre medarbejdere med mange års erfaring og samtidigt er der kommet fem nye til. Det er et engageret hold med stor faglighed og god energi, og derfor har det været muligt for os at reducere leveringstiden og videreudvikle produktionen simultant, siger Uffe Hammelsvang.

