Den 20. maj indbyder fodervirksomheden St. Hippolyt, frøvirksomheden DLF, rådgivningsvirksomheden VKST samt Ridecenter Langebækgaard til en aften med fokus på fodring af heste.

Arrangementet kaldes "fra mark til mule" og har som mål at gøre deltagerne klogere på fodring af deres heste lige fra valget af græsblandinger samt gødskning og pasning af græsmarkerne til valg af foder og sammensætning af foderplaner.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Fagligt fokus på grovfoder til heste
Se også:

Fagligt fokus på grovfoder til heste

Tidligere har der været meget stor interesse for lignende arrangementer, hvor både hesteejere og maskinstationer med speciale i hø og wrap til heste har deltaget.

Græsarter

Efter velkomsten går turen i marken, hvor konsulenter fra DLF og VKST ser på en række græsparceller, som DLF har anlagt på Langebækgaard. Her kan man se forskellige græsarter og græsblandinger, og der bliver desuden sat fokus på græsmarkens pleje, herunder gødskning og også høst og håndtering af græsset, så det bliver et optimalt hestefoder.

DLF oplever stærkt stigende interesse for græsblandinger til hestefolde og til produktion af wrap til heste.

- Det er et område, der er stor interesse for især i perioden op til etablering af græsmarker, hvor vi får mange opkald med spørgsmål om, hvilke blandinger, der egner sig til forskellige typer heste og på forskellige jordbundsforhold, fortæller produktkonsulent Tom Vestergaard, der er produktkonsulent hos DLF.

God wrap begynder med græsmarken
Se også:

God wrap begynder med græsmarken

Han fortæller, at inspirationsaftenen også handler om fodringsvinklen og hvor de forskellige græsser kan bruges og tænkes ind i forhold til en optimal fodring af den enkelte hest.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Foderplan

Konsulenter fra VKST og St. Hippolyt vil efter turen i marken fortælle om, hvordan man kan sammensætte en optimal foderplan til hestene.

Her kommer de også ind på grovfoderanalyser, for der sker en stor udvikling i græssets indhold af sukker, protein, fordøjelighed og meget mere på græssets forskellige udviklingstrin. Der er nemlig stor forskel på de forskellige græsarter, og vejrforhold og høsttidspunkt spiller også en rolle.

Sukkerindholdet varierer også meget, og mange hestefolk er bange for et højt sukkerindhold.

Opskriften på wrap af høj kvalitet
Se også:

Opskriften på wrap af høj kvalitet

Derfor er grovfoderanalyser udgangspunktet for en korrekt foderplan til heste.

Arrangørerne lover også rig mulighed for at stille spørgsmål og at få individuel sparring om aftenens emner.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Arrangementet kræver tilmelding, som kan ske på St. Hippolyts hjemmeside under menupunktet "Aktuelt".

I2023 havde DLF en række græsparceller med forskellige græsarter og græsblandinger på en mark ved Ry,. Også her blev interesserede dengang indbudt til at høre nærmere om græs som hestefoder. Arkivfoto: Rasmus Dalsgaard.
I2023 havde DLF en række græsparceller med forskellige græsarter og græsblandinger på en mark ved Ry,. Også her blev interesserede dengang indbudt til at høre nærmere om græs som hestefoder. Arkivfoto: Rasmus Dalsgaard.