Allerede i 2024 præsenterede det danske firma Daltec systemet "Daltec Weight Watch" på Agromek og EuroTier. Det kastede en 3-stjernet anerkendelse som Europanews af sig, men endnu vigtigere er det ifølge en af Daltecs ejere Michael Dall, at de første kunder er blevet glade for systemet, der nu har vist sit værd i stalde.
Det skriver Daltec i en pressemeddelelse.
Daltec Weight Watch "vejer" grisene direkte i stierne ved hjælp af et avanceret kamera. Det er der flere på markedet, der kan, men hos Daltec har de koblet kameraerne direkte ind på foderstyringen.
Derved styrer kameraerne nu direkte foderskiftene. Det vil sige hvor andre kun lader kameraerne logge dyrenes vægt og tilvækst, så bruger Daltec dataene til automatisk at justere og optimere fodringen. Det optimerer dyrenes tilvækst og reducerer såvel gennemløbstid som foderomkostninger, peger firmaet på.
- Vi har populært sagt givet fodringsanlægget øjne og hjerne, siger Michael Dall, der har stået for udvikling af systemet og den bagvedliggende software. Målet er at udskifte manuelle justeringer af fodringen baseret på driftsledernes skøn til i stedet for at ske på basis af fakta.
Michael Dall understreger, at ideen om at veje grise med kamera ikke er ny, men den automatiserede integration med fodersystemet i Daltecs set-up er unik for firmaet.
Fakta giver præcise foderjusteringer
Softwaren bag Daltec Weight Watch anvender kamerateknologi til løbende at overvåge dyrenes vægt og til at justere fodertildelingen.
- Det er ikke nogen helt enkelt proces at udvikle, men Daltec Weight Watch muliggør præcise foderskift, der er tilpasset dyrenes faktiske vækst, forklarer Michael Dall og forsætter:
- Disse justeringer optimerer ikke kun dyrenes vækst, men reducerer også gennemløbstiden og foderomkostningerne.
Systemet består af flere kameraer, som er forbundet med Daltecs software. Det særlige ved løsningen er, at dataene automatisk overtages af og anvendes direkte i fodringsanlæggets styring. Noget der hidtil kun har været muligt manuelt.
Ét er teori
Der ligger mange hundrede udviklingstimer og tests bag Daltec Weight Watch. Michael Dall var da heller ikke i tvivl om, at systemet virkede efter hensigten, da det blev lanceret og installeret hos nogle af Daltecs danske kunder.
- De er dygtige driftsledere og har selv et godt "dyreøje", så ville systemet kunne hjælpe dem, spørger han.
Svaret er ifølge virksomheden, at systemet kunne hjælpe. har Kunderne har løbende fundet forbedringer i driften. Hos flere kunder viste det sig for eksempel, at foderskiftet hos smågrisene skete for sent med alt for høje foderomkostninger til følge. Der er også set eksempler på, at det planlagte foderskift skete for tidligt, og det satte tilvæksten lidt i stå.
Michael Dall er ikke i tvivl om, at beslutninger baseret på faktuelle data er bedre end skift baseret på fastlagte planer, skøn eller mavefornemmelser.
- Automatiserede processer baseret på besætningernes egne vækstdata og foderblandinger sikrer solide resultater, selv hos de dygtigste driftsledere, siger han.

