Danmark står over for en historisk omlægning af det danske land som følge af den Grønne Trepart, samt kommende biodiversitetslov. Men hvem skal i praksis pleje og vedligeholde de mange nye naturarealer?

Det er det store sprøgsmål, og derfor er brancheorganisationen Dansk Naturgræsning, DNG, stiftet for at samle og styrke de aktører, der arbejder med ekstensiv naturgræsning i Danmark.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det skriver foreningen i en pressemeddelels.

Formålet er klart: Skal Danmarks grønne omstilling og naturgenopretning lykkes, kræver det en professionel sektor, der kan levere naturgræsning i stor skala.

Landmænd har dyr klar til naturpleje, men staten nøler med penge til hegn
Se også:

Landmænd har dyr klar til naturpleje, men staten nøler med penge til hegn

Store landbrugsarealer skal udtages, lavbundsjorde vådlægges, og mere plads skal gives til natur. I den proces bliver naturgræsning et helt centralt redskab til at sikre biodiversitet, holde landskaber åbne og skabe robuste naturarealer.

Ifølge vurderinger, som Dansk Naturgræsning henviser til, kan der på landsplan blive behov for op mod 300.000 kreaturer og heste til afgræsning af naturarealer under de nye rammer. Det vil kræve tusindvis af professionelle naturforvaltere og en sektor, der er organiseret, uddannet og økonomisk bæredygtig.

"Naturgræsning er ikke en niche - det er en forudsætning for, at store dele af den planlagte natur overhovedet kan fungere", lyder det fra organisationens stiftere.

Artiklen fortsætter efter annoncen

I dag mangler sektoren både arbejdskraft, adgang til egnede dyr, stabile rammevilkår og en samlet stemme i dialogen med myndigheder og beslutningstagere.

Samtidig oplever mange dyreholdere stigende konflikter og et arbejdsmiljø under pres. Det er netop disse udfordringer, Dansk Naturgræsning er sat i verden for at adressere