Efter godt benarbejde fra Seges Innovation og L&F Kvæg ser det nu ud til, at det bliver langt nemmere at få ældre stalde til at leve op til dyrevelfærdsreglerne, så de kan bruges efter 2034.

Det meddeler Jesper Arnth, formand for L&F Kvæg, i seneste udgave af Kvægnyt.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Konkret står det til, at man blot kan ændre staldindretningen, så det kan opfylde velfærdsmæssige krav. Det skal samtidig gøre det muligt for næste generation at overtage en bedrift, uden at skulle lægge ud med at trække på banken for at bygge nyt.

- Med de nye regler giver det kvægbrugeren mulighed for at kortlægge en strategi for, hvor bedrifterne skal bevæge sig hen, hvilket især kommer samarbejdet med den finansielle sektor til gode, siger Jesper Arnth.

Erfaringer og muligheder med ko-kalv-kontaktsystemer
Se også:

Erfaringer og muligheder med ko-kalv-kontaktsystemer

Der er blandt andet lagt op til, at smallere gangarealer kan kompenseres ved at give et større totalareal pr. ko, og at et udeareal kan tælle med i totalarealet.

"Det er allerede nu en mulighed at renovere en stald bygget før 2010, så den lever op til Danske Anbefalinger fra 2001 i forhold til kravene på sengebåse og gangbredder. Hvis de øvrige krav er i overensstemmelse med bekendtgørelsen, så har stalden evig levetid", står der videre i Kvægnyt.

- Når staldsystemer stadig er velfungerende, behøves der ikke at rive det hele op med jorden og starte forfra. Men med småjusteringer i eksisterende stalde, bliver det muligt at leve op til reglerne efter 2034 - altså med langt færre investeringer, sige Jesper Arnth.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det forventes at ændringerne i regler træder i kraft 1. juli 2026.