Grise kan ikke svede og bliver utilpasse, når de får det for varmt. Derfor er der lovkrav om, at der skal være installeret overbrusningsanlæg i grisestaldene, og at de skal anvendes, når der er behov.

Fødevarestyrelsens målrettede kontroller viste, at 30 procent af sobesætningerne var uden overbrusningsanlæg. For slagtegrisene gjaldt det 14 procent af besætningerne, mens yderligere seks procent af slagtegrisene havde anlæg, som ikke blev brugt. I alt blev 269 besætninger kontrolleret. Det oplyser Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri i en pressemeddelelse.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Da styrelsen påbegyndte kontrollerne, var der så store problemer med at overholde reglerne, at brancheorganisationerne blev indkaldt til et hastemøde.

Varme dage kræver ekstra indsats med overbrusning af grisene
Se også:

Varme dage kræver ekstra indsats med overbrusning af grisene

Fødevarestyrelsen kontrollerede også, om grisene havde rode- og beskæftigelsesmaterialer. Materialerne skal forebygge stress og medvirke til at opfylde dyrenes naturlige behov at snuse, rode, tygge og undersøge.

Her fik 11 procent af sobesætningerne og ni procent af slagtegrisebesætningerne sanktioner, fordi dyrene ikke havde permanent adgang til tilstrækkelige mængder af eksempelvis halm, træ eller reb. Sanktionerne skyldtes primært manglende eller utilstrækkelige mængder materiale.

Regelefterlevelsen var nogenlunde ens i slagtegrisebesætninger uanset størrelse, men markant lavere i mindre sobesætninger.

- Det understreger et fortsat behov for vejledning og kontrol. På baggrund af resultaterne kontakter Fødevarestyrelsen de praktiserende besætningsdyrlæger, og anmoder dem om at understøtte, at reglerne bliver overholdt, lyder det i pressemeddelelsen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Kontrollen viste, at fem procent af slagtegrisebesætningerne ikke fulgte mindstekravene til rode- og beskæftigelsesmateriale.

Se alle kontrolresultaterne her.