Lyt til artiklen:

Antibiotikaforbruget skal sænkes med otte procent frem mod 2027

00:00
Hastighed: ???x
02:35
Udvid

Fremover skal besætningsejere med slagtegrise og fravænningsgrise bruge markant mindre antibiotika til deres dyr. Som opfølgning på Fødevare- og Veterinæraftalen vil Fødevareministeren nemlig sænke grænseværdien for antibiotikaforbrug med 20 procent, skriver Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri i en pressemeddelelse.

Antibiotika er et vigtigt redskab til at sikre sunde og raske dyr, men forbruget i dag skal fremover begrænses yderligere for at undgå udvikling af resistens, som kan true både dyrs og menneskers sundhed på globalt plan, mener fødevareministeren.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Forbruget af antibiotika til grise er de seneste år steget en smule - især efter udfasningen af medicinsk zink til fravænningsgrise.

Derfor blev partierne bag Fødevare- og Veterinæraftalen fra 2024 enige om, at forbruget af antibiotika skal nedbringes med i alt otte procent frem mod 2027.

Bedre produktivitet og velfærd med smertelindring

Se også:

Bedre produktivitet og velfærd med smertelindring

Gul kort ordning

Med en ny bekendtgørelse, som træder i kraft fra årsskiftet, bliver grænseværdien i den såkaldte "Gult kort"-ordning derfor sænket med 20 procent, så målet kan indfries. Bekendtgørelsen har netop været i høring.

- Antibiotika er et vigtigt redskab til behandling af syge grise, men det skal bruges med omtanke. Når vi kan se en stigning i forbruget, så har vi et ansvar for at handle for at beskytte både dyrenes sundhed og folkesundheden generelt. Derfor sænker vi nu grænseværdien for antibiotikaforbrug markant, så vi kan holde fast i ambitionen om at reducere forbruget og bremse udviklingen af antibiotikaresistens - til gavn for både mennesker og dyr. Danmark er et af de førende lande i verden, når det kommer til at mindske brug af antibiotika, og den førerposition vil vi med dette tiltag holde fast i, siger Minister for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri, Jacob Jensen (V).

Grisedyrlæge: Tungere søer og større kuld i gamle farestier øger sygdomstrykket og medicinforbruget

Se også:

Grisedyrlæge: Tungere søer og større kuld i gamle farestier øger sygdomstrykket og medicinforbruget