Lyt til artiklen:

Tidligere DC-Pressechef skifter til Selected Car Group

00:00
Hastighed: ???x
01:07

Jens Hansen, der tidligere på året meddelte, at han stopper efter 13 år som pressechef i Danish Crown, har fundet sig et nyt arbejde. Arbejdet bliver dog fortsat i kendt terræn for den afgående pressechef, der i flere år har kommenteret Formel 1 ved siden af jobbet i Danish Crown.

Jens Hansen skal være forretningsudvikler hos Selected Car Group, fortæller han til Midtjyllands Avis

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Jeg havde ikke set det komme, men jeg fik en opringning fra Jens Christian Tangbæk (administrerende direktør hos Selected Car Group, red.), som jeg tidligere har arbejdet sammen med i Jyske Bank, og vi tog en snak, hvorefter han tilbød mig jobbet. Det er sådan en chance, som jeg måtte gribe - ellers risikerede jeg at fortryde det senere, fortæller Jens Hansen til mediet.

Pressechef forlader Danish Crown efter 13 år

Se også:

Pressechef forlader Danish Crown efter 13 år

Hos Selected Car Group bliver Jensens Hansen blandt andet en del af motorsportssatsningen Selected Car Racing.

Foruden at kommentere Formel 1 debuterede Jens Hansen også som stemmeskuespiller, da han tidligere på året lagde stemme til en motorsportskommenterende papegøje i filmen Grand Prix - Poten på Pedalen.