Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Planteavler har fået nok af rotter: Nu har mejetærskeren fået specialsikring
På Rørkærgård ved Haderslev er den 12 år gamle Claas Lexion 650 mejetærsker rengjort, serviceret af mekanikeren og kørt i vinterhi i maskinhuset. For ejeren af det sønderjyske landbrug er det vigtigt, at maskinerne er i orden, når de holder stille i en periode.
- Selv om jeg selv synes, at jeg er rigtig dygtig til at gøre min mejetærsker ren, så er der bare nogle, der er bedre; og det er de små gnavere, siger Peter From, der henviser til mus og især rotter.
De seneste to år har han oplevet, at når det er tid til, at mejetærskeren igen skal i marken, så har der i løbet af vinteren været ubudne gæster på besøg.

- Jeg har haft rotter i maskinen, og de har gnavet nogle kabler til baglyset over. Det er nogle små ting, men det koster jo et par tusinde kroner at få det lavet hver gang. Det er umuligt at undgå, at rotterne kommer. Vi har milde vintre, og i og med, at vi ikke længere har dyr og foder til at ligge, så søger rotterne måske mere ind i mejetærskeren, siger den sønderjyske landmand, der dyrker 136 hektar.
På Rørkærgård har de ellers et firma til at bekæmpe rotter og har fælder til at stå rundt omkring gården. Men det er ikke nok.
- Jeg har i flere år kigget på et rottesikringsystem, hvor man har en metalkasse rundt om mejetærskeren, men jeg synes, det var lige dyrt nok. Men så fandt jeg det hos Jesper og Prowelding, og det var faktisk en fin pris, han kom med, i forhold til de materialer, han bruger.

Fleksibel løsning i høj kvalitet
Det er Jesper Gindler, der står i spidsen for Herning-virksomheden Prowelding, der har godt 23 års erfaring med forarbejdning og svejsning af rustfrit stål og aluminium.
- Vores rottesikring startede faktisk med, at der stod en landmand her på værkstedet og havde et problem med rotter i sin mejetærsker. Han ville gerne have mig til at lave en løsning, der kunne sikre mejetærskeren. Det er ved at være et år siden nu, fortæller Jesper Gindler, der er administrerende direktør hos Prowelding.
Alle delene til rottesikringen bliver fremstillet på værkstedet i Herning. Den fungerer ved, at man nærmest bygger en lav mur rundt om maskinen.
- Muren er lavet af en aluminiumsplade, der er så glat, at rotterne ikke kan få fat i det. Pladen er så høj, at rotten ikke kan hoppe over den. Desuden er der en kant ud, som rotten vil ramme, hvis den forsøger.
- Det er fremstillet i aluminium, så der er ikke noget, der ruster eller skal efterbehandles. Det er lavet i en høj kvalitet, og da alt er lavet her i huset, betyder det, at det er en fleksibel løsning. Lige nu arbejder vi faktisk på den første specialløsning, og det kan nemt lade sig gøre fordi, vi laver det selv.

Jesper Gindler er selv opvokset på et hobbylandbrug, og inden han blev uddannet smed, arbejdede han på flere gårde og kørte for en maskinstation. Direktøren var også selv med ude og montere det første sæt med rottesikring.
- Med det første sæt tog det mig og en anden mand en time at samle, så det er hurtigt og meget simpelt at samle. Du får et byggesæt med nogle plader, hjørner, profiler og ben, og så bygger du det rundt om maskinen. Når maskinen skal ud igen, kan du skille rammen helt eller delvist ad igen. Det er noget to mand nemt kan klare.
Lige nu har de hos Prowelding travlt med at levere flere rottesikringer til landmænd og maskinstationer over hele landet.
Mejetærsker i pengeskabet
På Rørkærgård ved Haderslev stod Peter From klar med rottesikringen fra Prowelding den dag, mejetærskeren blev serviceret.
- Da mekanikeren kørte ud ad døren, havde jeg allerede samlet alle siderne. Så mejetærskeren kom i pengeskabet med det samme efter, den var serviceret. Det er lige, når man har fået lavet service, at mejetærskeren skal rottesikres, siger Peter From.

Han oplevede, at det var utrolig nemt at samle delene til rottesikringen.
- Det er simpelthen så professionelt lavet, og det er virkelig fint skåret og bukket, og alle bolthuller passer bare helt genau. Det er både nemt at skille ad og samle igen. Der var nok med af skruer og bolte, så der manglede ingenting. Modulstykkerne er i to meter, og hvis du lige vil have en halv meter mere, forlænger du den bare med et halvmeterstykke, så du får det til at passe.
Nu står Claas-mejetærskeren så klar til at kunne rulle ud af maskinhuset til næste høst.
- Det er rart at kunne starte en ny sæson uden at skulle tænke på, om der har været dyr i mejetærskeren. Hvis man skal bruge 2-3.000 kroner hvert år på at reparere småting, eller hvis rotterne næste gang tager et stort kabel, så er det billigere at investere i rottesikring. Det holder mindst lige så mange år som mejetærskeren, så med en engangsinvestering slipper du for alt det bøvl med rotter.

Peter From anbefaler, at man sørger for at mejetærskeren, der er rottesikret, ikke står for tæt på andre redskaber.
- Man skal sørge for, at den ikke står lige op ad væggen, der skal gerne være halvanden meters afstand. Siderne på rottesikringen er 83 centimeter høje, så rotterne kan ikke springe over dem, men hvis mejetærskeren står lige ved siden af et andet redskab, kan rotten godt hoppe derfra og ind til mejetærskeren. Så der skal lige være lidt friplads på gulvet.

Hos producenten i Herning har de allerede fået forespørgsler på at rottesikre andre maskiner end mejetærskere.
- Lige nu arbejder jeg på to sæt til Randers Havn til nogle Bobcatte, der bliver sænket ned i fragtskibe, hvor de skubber korn sammen. Jeg har også snakket med en anden, der ville have sin halmpresser med ind i kassen. Det kan også bruges til andre maskiner og ting, der står stille i længere tid. Det kan være autocampere, campingvogne, veteranbiler. Ting, man ikke vil have rotter ind i, som står længe og kan være interessante for rotter at være i, siger Jesper Gindler.
Du kan læse meget mere om rottesikringen på prowelding.dk






