Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Skårlægger måler tørstof i græsset
Mange finsnittere kører rundt med en NIR-sensorer, der blandt andet registrerer tørstofprocenten i det materiale, der kommer ud af tuden på finsnitteren. Men når græsset først er kørt igennem snitteren, er det lige som for sent at reagere på, om græsset er blevet for tørt.
Derfor flytter Kverneland nu NIR-sensoren over på skårlæggeren, hvor den registrer tørstofprocenten men græsset skårlægges.
- Systemet har Kverneland udviklet sammen med Kubota, der bruger tilsvarende sensorer på andre produkter. Formålet med at montere sensoren på skårlæggeren er at får et beslutningsgrundlag, til om afgrøden skal bredspredes, lægges på skår eller båndes sammen i store skår, siger Per Sørensen, Kverneland Group, der har været med i udviklingen af systemet og testet det i to år.
Tørstofprocent på markniveau
Data fra NIR-sensoren overføres øjeblikkeligt til en app, som både traktorføreren, ejeren af maskinstationen og landmanden har adgang til på deres telefon.
- Tørstofprocenten vises fra første skår i forageren, og hvis tørstofindholdet afviger fra det forventede, kan traktorføreren nå at reagere. De steder hvor vi har testet systemet, har græsset ofte vist sig at være mere tørt, end det som landmanden forventede, siger Per Sørensen.
I den situation er det vigtigt, at man reagerer, og ikke får det tørre græs spredt ud, og efterfølgende forvejrer det i et døgns tid. Gør man det, kan det være vanskeligt at samle op, og kostbare foderenheder går tabt.
Modsat, hvis græsset er for vådt, er det vigtigt at tage stilling til, om det fortsat skal lægges på skår, eller om det i stedet skal crimpes og bredspredes.
Arbejder på markniveau
Når marken er færdighøstet vises den i appen med en bestemt farve, der refererer til den gennemsnitlige tørstofprocent i det høstede græs.
- Systemet sagtens generere et meget mere nuanceret billede, men vi ønsker at tilbyde et simpelt system, der er let at bruge for beslutningstageren. Vi har talt med en række danske maskinstationer, og de ser bestemt et potentiale i systemet, og derfor arbejder vi videre med test og udvikling af systemet, siger Per Sørensen.






