Lyt til artiklen:

Nyt koncept regulerer harven før den kommer på afveje

00:00
Hastighed: ???x
01:32

Det nye koncept er ikke et færdigudviklet system, men hele grundideen fungerer og blev vist frem for os.

- Det er jo sådan, at vi altid gerne vil holde den korrekte arbejdsdybde. Og selvom vi har en utrolig god harve som allrounderen, der er delt op i fire sektioner og kan bevæge sig efter terrænet, så er det stadig svært over en hel bredde på 12,3 meter altid at have den korrekte arbejdsdybde. Men her kommer det nye system ind og skal afhjælpe, siger Mikael Nielsen, der er sælger hos Köckerling.

Artiklen fortsætter efter annoncen

De 12,3 meter, han taler om, er den nye Allrounder med 12,3 meters arbejdsbredde, der også bliver vist frem på Agritechnica.

rich-media-2
Sådan en sensor til at måle højden ned til jorden styrer det hele, der er tre af dem og de sidder foran på harven. Foto: Esben Henneberg.

Den har nemlig fået monteret højdesensorer foran på harven, én i hver side og én i midten, til at måle højden ned til jorden.

- At holde en korrekt dybde er ikke et problem langs harven, men tager du bredden af harven så oplever du det. Derfor ændrer vi ikke tændernes arbejdsdybde, men regulerer i stedet trykket på de hydrauliske stempler, der bruges til samklapningen. De kan trykke ned på sidefløjene, hvis der opstår ujævnheder, som sensoren registrerer, siger Mikael Nielsen.

Meningen er, at det hele skal ske automatisk, og at systemet vil kunne få hele harven til at arbejde inden for ±0,5 centimeter variation i arbejdsdybden, når den regulerer.

- Det bliver spændende at se, hvordan det kommer til at virke i praksis,sigerMikael Nielsen.

rich-media-4
I en skærm kan man følge med sensoren, og variationerne som er ud for sensoren. Foto: Esben Henneberg.