Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Såmaskine til skærebordet, kinesiske hybridmotorer og brandvarmt salg hos Deutz-Fahr
Stærkeste knæktraktor fra Case IH
Med lanceringen af Steiger Quadtrac 785 tager amerikanerne hos Case IH et stort skridt tilbage til deres rødder. Og de gør det med manér: 853 hk og bælter så brede, at selv en tungtvejende maskinstationsejer må nikke anerkendende, ej spøg til side, bælterne er af en særlig støbning, hvis vi kigger på affjedringen.
Brandvarmt salg hos Deutz-Fahr
Den danske importør af Deutz-Fahr, Moni Worldwide, melder om kæmpe interesse for den nye 8-serie traktor, og de første 13 er allerede solgt efter to dage på Agritechnica.
Geringhoff fanger spildet ved skærebordet
Geringhoff, der laver skæreborde til mejetærskere, har udviklet et AI-system, der kan registrere det spild, der sker ved skærebordet under høsten, og rapportere det til chaufføren i realtid, samtidig med at systemet foreslår mulige ændringer, der kan afhjælpe problemet.
Topmodel fra Massey Ferguson
Hadsten Maskiner har lige nu godt gang i salget af nye traktorer fra Massey Ferguson. Alene inden for den seneste uge har de solgt fire nye traktorer. Den seneste handel er solgt som julegave på Agritechnica til en griseproducent.
- Det er topmodellen 9S.425, vi netop har solgt til svineproducenten Esben Wulff Andersen. Vi har haft lidt dialog inden messen, men den endelig handel er først kommet i hus i dag, siger indehaveren af Hadsten Maskiner, Ole Eberhard.
Såmaskine til skærebordet
Det er jo set før med en såmaskine eller noget udmadning på et skærebord, men det har alt sammen været hjemmebyggede løsninger.
Nu kommer Geringhoff med en prototype, der kan blive fabriksmonteret på Geringhoff-borde, hvis den kommer i serieproduktion.
Horsch melder udsolgt
Den nye 9.000 liters Horsch Leeb 9 LT er allerede udsolgt. Den kommende sæson byder derfor på test af de første solgte "forserier" eller 0-serier af 9 LT'eren i Danmark.
Vari-Master M på op til seks furer
Kuhn Vari-Master M er en nyudviklet plov, hvor der med det nye Work and Roll-landhjul fra starten er tænkt en transportløsning ind i modellen. Ud over landhjulet består transportløsningen af et svingbart træk, der tillader ploven at dreje 40 grader.





