Lyt til artiklen:

Danske Vandløb nedlægger foreningen

00:00
Hastighed: ???x
00:51

- Det er bestyrelsens vurdering, at Danske Vandløb i mange år har tjent sit formål, men grundet begrænsede budgetter og kompetencer ikke længere kan "være med", sådan lød begrundelsen fra formand Helge Danneskiold-Samsøe for at nedlægge Danske Vandløb på L&F Delegeretmøde.

Danske Vandløb frygter store oversvømmelser

Se også:

Danske Vandløb frygter store oversvømmelser

Bestyrelsen i Danske Vandløb vurderer, at det er foreningerne under Landbrug & Fødevarer samt Bæredygtigt Landbrug, som står bedst rustet til at forsvare afvandingsinteresserne, skriver foreningen i sin indkaldelse til den ekstraordinære generalforsamling den 12. november.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Danske Vandløb anbefaler derfor, at medlemmerne søger optagelse hos disse organisationer for at stå bedst muligt rustet i forbindelse med de store forandringer i det danske landskab, som starter i disse måneder.

Danske Vandløb: Vandløbsregulativ for Gudenå vil lovliggøre gamle overtrædelser

Se også:

Danske Vandløb: Vandløbsregulativ for Gudenå vil lovliggøre gamle overtrædelser