Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Väderstad viser med kæmpe-værk, hvad ny såmaskine kan præstere
Hvis man tager flyet til Agritechnica og lander i Hannovers lufthavn, kan man se, hvad Väderstads seneste udgave af Tempo-såmaskinen kan præstere, skriver producenten i en pressemeddelelse.
For på to marker ved siden af lufthavnen har den svenske producent sået et motiv med den nyeste udgave Tempo-såmaskinen. På markerne, der er 6,75 og 5,24 hektar, er der sået Våäderstads logo, slogan og en tegning af en traktor med såmaskinen.
Den nye Tempo er et totalt redesign, der skal give forbedret præcision, og det er altså det, som den svenske producent vil vise med motivet.

- Resultatet er ikke blot en opgradering, det er et fuldstændigt redesign, siger Oskar Karlsson, Vice President Product & Development Planters hos Väderstad, og tilføjer:
- At lade den nye såmaskine blive afsløret og bevise sig selv direkte i marken er en måde for os at vise, at vores innovationer ikke kun ser godt ud på papiret, de leverer i virkeligheden.
Maskinen har sået to afgrøder samtidig. Én afgrøde fra frødoseringen og én fra mikrogranulatdoseringen.
Såningen blev forberedt med en styrefil, der viser, hvad hver række skal så på en given placering i marken. Under såningen aktiverede og deaktiverede maskinen automatisk hver frøtype baseret på GPS-positionen i marken.






