Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Farmet-maskiner på dansk demo fremfor Agritechnica
- Det er sådan, at den store landbrugsmesse Agritechnica er et sted, som Farmet ikke vil være til stede på, da man har andre fokusområder. Farmet vil gerne være jordnære og møde kunderne, hvor de er; nemlig i marken, og det er grunden til, at vi har denne her demodag, siger Carsten Mouridsen, der er ejer af MidtVest Maskiner.
Fravalget af Agritechnica er ikke nyt for Farmet. Faktisk har det længe været en del af Farmets strategi at holde fokus i marken og arrangere demodage ude hos kunderne rundt i verdenen og invitere til deres store Farmet Days nede på fabrikken i Tjekkiet, hvor alle produktenheder og nyheder, som kommer, bliver vist frem.
- Jeg vil jo gerne vise, hvad vi har at tilbyde, og her har jeg taget nogle kundesolgte maskiner med, samt dem som har kørt med maskinerne og ejer dem. På den måde får, de, der kommer, ikke bare får vores salgstaler, men også nogle rigtige snakke om, hvad der fungerer hos de enkelte kunder, siger Carsten Mouridsen.

Maskiner i aktion
Til dagens demo vil der være flere maskiner i marken. Det drejer sig om følgende:
- Triton 450, der er en kombineret disc- og dybdeharve med den store 680 mm dobbelt u-profil pakvalse. Det er den første i Danmark.
- Fantom 800 Pro, det er en stivtandsharve med 19 cm tandafstand, 310 kg udløsertryk og dobbelt u-profil pakvalse. Det er den første i Danmark.
- Digger 4, det er en grubber med hydraulisk indstilling af jævnedisc og dobbelt u-profil pakvalse. Det er den første i Danmark.
- Falcon Pro 6, såmaskine med striptill tandsektion og Farmet Connect styresystem, og en Falcon, hvor det er en disc-sektion i stedet for striptill.
- Softer 5 NS, liftophængt discharve.
- Triolent 400 N, dybdeharve med Farmet's unikke Ring-roller pakvalse og i den nye opdateret, hydrauliske version af Triolent.
Demodagen forsætter hele dagen i dag nær Ulstrup.






