Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Danish Crown giver bonus for at levere flere søer
Der er penge at spare, når logistikken strømlines, og derfor har Danish Crown indført en ny mængdefordel for andelshavere, der leverer flere søer ad gangen, meddeler slagteriet.
Tillægget er trådt i kraft i forbindelse med de nye regnskabsår, og derfor vil det fremgå af afregningen fremadrettet.
- Med mængdefordelen på søer afspejler vi værdien i, at vi kan hente flere dyr til slagteriet i Skærbæk på én adresse. Den logistikbesparelse skal komme andelsejerne til gode, og det gør vi ved at udbetale et tillæg til so-noteringen til de andelsejere, der kan levere over 15 søer ad gangen, siger Søren Tinggaard, der er direktør for Ejerservice i Danish Crown.
Ved levering af 0-14 søer får man nul øre ekstra, mens 15-29 søer udløser 15 øre ekstra pr. kg.
30-44 søer giver 30 øre, 45-59 giver 40 øre, og hvis man leverer 60 eller flere søer på én gang er der 50 øres tillæg pr. kg.

