Et stykke Danmarkshistorie lukkede efter 78 år, da Kopenhagen Fur slog sit sidste hammerslag på sine pelsauktioner i sommeren 2024, skriver EDC Erhverv i en pressemeddelelse.
Nu er det tidligere hovedsæde solgt, og for fremtiden skal der ligge en række erhvervs- og efteruddannelser på adressen.
Kim Saastamoinen-Jakobsen, vicedirektør i Next Uddannelse København, glæder sig over købet af Kopenhagen Furs tidligere domicil. Han understreger, at ejendommen er en vigtig investering for Next.
- Ejendommen i Glostrup giver os mulighed for at samle en række af vores erhvervsuddannelser, efteruddannelser og skoleoplæring i et stort campusfællesskab og skabe endnu bedre rammer for både elever, kursister, medarbejdere og samarbejdspartnere. Vi sætter pris på det gode samarbejde med både Finansiel Stabilitet og EDC Erhverv Poul Erik Bech i processen, siger Kim Saastamoinen-Jakobsen.

- Vi er meget tilfredse med at kunne afhænde Kopenhagen Furs tidligere hovedkontor til NEXT efter cirka ¾ år på markedet. Salget markerer en vigtig milepæl, og vi kan nu efter kort tids ejerskab afhænde ejendommen til en ny langsigtet ejer. Fremadrettet vil vores fokus fortsat være på bedst muligt at afvikle de næste aktiver, som forhåbentlig snart kan overtages fra minkfølgeerhvervene, siger Jens Verner Andersen, direktør i Finansiel Stabilitet.





