Danske Danepork indgår et strategisk partnerskab med hollandske Van Hessen, der er en af verdens førende aktører indenfor forædling af tarme til fødevare- og pharmaindustrien.

Det meddeler slagteriet i en pressemeddelelse. Danepork får dermed mulighed for at få merværdi i tarme fra produktionen, på lige fod med konkurrenten Danish Crown, der ejer et lignende forædlingsselskab i form af DAT-Schaub.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Som led i partnerskabet har Danpork investeret i moderne udstyr til rensning af tarme, så de er klar til kalibrering og videreforarbejdning. Dette sikrer høj kvalitet og imødekommer de høje kvalitetskrav i fødevare- og medicinalindustrien.

- Vi er meget stolte over, at vi indgår et tæt og strategisk partnerskab med Van Hessen, som er en stærk international partner inden for forædling af tarme og biprodukter. Med partnerskabet med Van Hessen har vi udviklet slagteriet med nyt højteknologisk udstyr, og vi kommer til at samarbejde tæt om driften, så vi skaber de mest optimale betingelser for den videre forarbejdning af råvarerne, siger Leo Grønvall, administrerende direktør for Danepork.

Danepork skal levere gris til Storbritanniens største butikskæde
Se også:

Danepork skal levere gris til Storbritanniens største butikskæde

Produktionen til Van Hessen forventes at udgøre omkring 800 kilometer rensede tarme om ugen, svarende til 41.000 kilometer årligt.

I processen udvindes desuden cirka 4.000 tons mucosa om året. Mucosa indeholder heparin, der blandt andet bruges i pharmaindustrien til for eksempel blodfortyndende medicin.

- Man kan nå hele vejen rundt om jorden med de tarme, vi kommer til at levere til Van Hessen hvert år. Det er en stor og vigtig aftale for os. Med den sikrer vi, at hele grisen udnyttes optimalt. Partnerskabet passer perfekt ind i vores ambition om at være blandt de mest moderne og højteknologiske slagterier i Nordeuropa, samtidig med at vi fokuserer på vores kerneopgave; at være et højmoderne slagteri, med en tæt relation til leverandører og kunder, siger Leo Grønvall.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Investeringen i partnerskabet med Van Hessen understøtter Daneporks langsigtede strategi: at udnytte hele dyret bedst muligt og skabe værdi i hele værdikæden fra stalddør til middagsbord gennem tætte samarbejder med leverandører og kunder.

Danepork runder 40.000 grise om ugen inden året er omme
Se også:

Danepork runder 40.000 grise om ugen inden året er omme

Fortsætter udenlandsk vækst

Med aftalen udvider Danepork sit udenlandske sigte, idet man tidligere på måneden også blev godkendt som leverandør til Tesco, der har over 3.000 dagligvarebutikker i Storbritannien.

- Vi er stolte af, at vi sælger dansk kvalitetskød i hele verden, og vi er endnu mere stolte af, at vi med Tesco-godkendelsen styrker vores værdikæde. Vi ser meget frem til det videre samarbejde med Tesco, lød det dengang fra slagteriet.