Planen for at få Danmark fri for PRRS har været i gang i et par år, og nu viser en ny undersøgelse fra Landbrug & Fødevarer sektor for gris, at der kan føjes endnu en fordel til listen over fordele ved at være PRRS-fri.

I undersøgelsen er der blevet analyseret på antallet af bedrifter med et antal stipladser over 100 søer, 500 smågrise eller 300 slagtegrise, som i hele 2024 havde enten positiv eller negativ PRRS-sundhedsstatus.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Nye regler vil forbyde flytning af PRRS-positive grise til en PRRS-fri kommune
Se også:

Nye regler vil forbyde flytning af PRRS-positive grise til en PRRS-fri kommune

Samtidig er der set nærmere på antal daglige doser, ADD, holdt op mod antal dyredage på besætningen - og på den måde opgjort forbruget af antibiotika som antal daglige doser pr. 100 dyredage.

Og de tal viser, at so-, smågrise- og slagtebesætninger med positiv PRRS-sundhedsstatus gennem hele 2024 havde et statistisk signifikant højere forbrug af antibiotika i forhold til besætninger med negativ PRRS-sundhedsstatus.

Sobesætninger havde i medianen 2,40 ADD pr 100 dyredage med PRRS, mod 2,2 ADD pr. dyredage uden PRRS.

For smågrisebesætninger er tallet 9,88 mod 9,12, mens det for slagtegrise er 1,44 mod 1,33 ADD pr 100 dyredage.

Det svarer til henholdsvis 8,8 procent, 8,4 procent og 7,7 procent færre daglige doser pr 100 dage, og det styrker L&F´s forventning om, at national reduktion af PRRS også vil reducere antibiotikaforbruget i danske stalde.