Lyt til artiklen:

Arla investerer 440 millioner i vestjysk mejeri: Stor efterspørgsel på flødeost

00:00
Hastighed: ???x
01:45

Flødeost er en voldsomt efterspurgt vare globalt og det betyder nu at Arla investerer stort i mejeriet på Hjermvej i Holstebro.

Det meddeler mejerigiganten i en pressemeddelelse.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Der er nemlig behov for ekstra produktionskapacitet af blandt andet det Arlas Buko-brand, og derfor har den øverste ledelse netop sagt god for en stor investering på godt 440 millioner danske kroner (59,4 millioner euro) i Holstebro.

Konkret betyder investeringen en udvidelse på 6.500 kvadratmeter fordelt på en ny kontorbygning med nye omklædningsrum, mere lagerkapacitet og bedre håndtering af spildevand, to nye produktionslinjer og 50 nye fuldtidsmedarbejdere.

- Vi har en meget stærk position i mange markeder i flødeost-kategorien, og med fortsat vækst i markedet er der behov for nye investeringer. Med denne investering i Holstebro vil vi kunne imødekomme dette behov og samtidig være med til at skabe yderligere arbejdspladser i Danmark, siger Henrik Lilballe Hansen, landedirektør i Arla Danmark.

Arla forventer skyr-boom: Investerer en kvart milliard i ny produktionslinje

Se også:

Arla forventer skyr-boom: Investerer en kvart milliard i ny produktionslinje

16.400 tons smøreost

Mejeriet i Holstebro producerer årligt omkring 155.000 tons smør og smørbare produkter som Lurpak og Kærgården, mens der også produceres omkring 119.000 tons flødeost. Med udvidelsen vil der komme yderligere 16.400 tons flødeost gennem mejeriet hvert år.

- Vi er glade og stolte over, at der nu bliver investeret yderligere i vores mejeri her i Holstebro, og vi ser frem til fortsat at levere flødeost af højeste kvalitet og snart i endnu større mængder, siger Mette Møller, direktør for Holstebro Mejeri.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Udvidelsen forventes klar til brug i januar 2028.