Lyt til artiklen:

Skuffende forbrug af svinekød påvirker noteringen

00:00
Hastighed: ???x
01:20

Danish Crowns notering for uge 27 bliver på 14,60 kroner pr. kg, meddeler slagteriet.

Det skyldes især, at den forestående ferieperiode påvirker markedet i Europa.

Artiklen fortsætter efter annoncen

I sin markedsberetning skriver slagteriet:

- Forbruget af grisekød i Tyskland har været skuffende i foråret og den første del af sommeren. Det løft i efterspørgslen og dermed priserne, som grillsæsonen typisk udløser syd for grænsen, er nærmest udeblevet i år. Derfor er der lige nu grise nok på det tyske marked, og det får mange indkøbere til at handle med en kort horisont i øjeblikket, siger Per Fischer Larsen, der er salgsdirektør i Danish Crown.

Noteringen stiger til højeste niveau siden murens fald

Se også:

Noteringen stiger til højeste niveau siden murens fald

Feriesæsonen begynder i Nordeuropa med udgangen af denne uge, og det skaber et lille skifte i både aktiviteten og efterspørgslen. Det ændrer dog ikke på det overordnede billede, hvor der er et stabilt salg af stort set alle dele af grisen.

- På vores slagterier er feriesæsonen allerede i gang, så vores produktion er sat op til at kunne levere de varer, der efterspørges i Europa på den korte bane og er solgt på kontrakt til vores store eksportmarkeder rundt om i verden på lidt længere sigt. Det skal gerne give os stabilitet i både produktionen og til en vis grad i salget, som dog kan blive påvirket af den prisudvikling, vi vil se i Europa over de kommende uger, siger Per Fischer Larsen.