Lyt til artiklen:

Medie: Ministerie har undladt grænseværdier for flere miljøfarlige stoffer fra industrien

00:00
Hastighed: ???x
01:31

Mens der for tiden er stort fokus på kvælstofregulering og beskaffenheden af Danmarks indre farvande, kan DR nu afsløre, at de danske kystvande er forurenede med dobbelt så mange miljøfarlige stoffer, som det hidtil er fremgået af tilstandsvurderingerne fra Miljøministeriet.

Det drejer sig blandt andet om PCB samt tungmetallerne nikkel og arsen

Afspil igen

Læs mere

Luk annonce

Det skyldes ifølge interne dokumenter, som DR har fået aktindsigt i, at målinger af miljøfarlige stoffer i havene primært er foretaget i muslinger, fisk og havbundsmateriale, fordi det som regel giver det mest retvisende resultat.

Miljøministeriet har dog ikke indført grænseværdier for koncentrationer af miljøfarlige stoffer i netop muslinger, fisk og havbunden, og derfor har de målinger ikke været medregnet i tilstandsvurderingerne tidligere.

Rapport: Spildevand bidrager med 30 procent af den samlede fosfortilførsel

Se også:

Rapport: Spildevand bidrager med 30 procent af den samlede fosfortilførsel

I stedet har ministeriet haft grænseværdier for en rækker miljøfarlige stoffer i vandet. Man foretager dog ifølge DR sjældent målinger i selve vandet, og derfor kan grænseværdier i vandet ikke bruges til at give et retvisende billede af havets tilstand.

Nu lægger Miljøministeriet dog op til at indføre nye grænseværdier, og det kan blive en dyr omgang for industrien.

- Man skal virkelig til at kigge dybt i skuffen over, hvor kommer de her stoffer fra, og hvordan kan vi stoppe det, inden det når ud i havmiljøet. Og det vil komme til at koste industrien penge, fordi så skal de lige pludselig til at lave noget bedre rensning, siger Martin Mørk Larsen, seniorforsker ved Aarhus Universitet til DR.