Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Finsk makkerpar udfører nicheopgave på Sjælland
I mere end 20 år har Græsrødderne ApS, med base i Ølstykke på Sjælland, løst en bred vifte af opgaver med græs som omdrejningspunkt.
Lige fra etablering af plæner og biodiversitetsarealer til vedligeholdelse af grønne områder. Kunderne spænder bredt og tæller både virksomheder, private og kommuner, det skriver Valtra i en pressemeddelelse.
Ejer af Græsrødderne ApS, Søren Boisen, har i mange år sværget til ét bestemt traktorbrand, men for nylig sneg et nyt mærke sig ind i maskinparken, en Valtra T235 Direct. Årsagen er ret unik, for med den nye Valtra som trækkraft, skal den ved hjælp af en helt særlig metode, så græs på skråninger og bakker på hele Sjælland
- Det er en ret speciel metode, der også er ret tung, og i den forbindelse havde jeg brug for nogle flere hestekræfter. En af mine medarbejdere havde virkelig god erfaring med Valtra, så derfor var det meget naturligt for mig at kigge i den retning, fortæller Søren Boisen.

Klistergræs
Metoden, som Søren Boisen ser et stort potentiale i, er sprøjtesåning. Det danner grundlaget for et nyt forretningsben hos Græsrødderne. En metode, der kun anvendes af ganske få i Danmark.
Sprøjtesåning går ud på, at man i en stor tank blander græsfrø og gødning med væske og papir- eller træfiber. Resultatet er en klistret limlignende masse, der kan sprøjtes op ad skråninger og bakker ved hjælp af en kanon, hvor man ønsker at så græs.
- Det kan være en udfordring at så på skråninger, men med denne metode klistrer frøene fast, og ved hjælp af papir- eller træfiberet dannes der en lille vandbank, som giver frøene den nødvendige fugt til at komme i gang, fortæller Søren Boisen.
For at kunne håndtere det krævende udstyr har Søren Boisen investeret i en ny Valtra. Men det finske udstyr stopper ikke her, for redskabet stammer, ligesom Valtra, fra Finland og er blevet tilpasset med en ekstra vandtank, som er blevet monteret med hjælp fra den lokale smed.
- Det nye redskab vejer 15 tons, når det er fuldt læsset, og vi kører nogle gange lange distancer og op ad bakker. Med vores nye Valtra kan vi stadig holde en hastighed på 40 kilometer i timen og det gør en stor forskel, for vores daglige arbejde, fortæller Søren Boisen.
Tilfreds
Søren Boisen og hans ansatte har nu haft lidt over en måned til at køre i den nye Valtra, og begejstringen er ikke til at tage fejl af.
- Der er mange ting, som adskiller den nye Valtra fra de andre, lidt ældre traktorer vi har. For det første har den avanceret teknik, som ingen af vores andre traktorer er udstyret med. Selvom jeg ikke har den store erfaring med den slags, er det utroligt nemt og brugervenligt at finde ud af, fortæller Søren Boisen.
Han fremhæver også komforten som en klar fordel.
- Når man sidder mange timer i traktoren, betyder det meget, at komforten er i top. Derudover oplever vi, at udsynet er virkelig godt. Vi er generelt meget glade for den, alle sammen, og det er nærmest en daglig diskussion, hvem der skal køre i den, fortæller Søren Boisen.
Valtra Unlimited
Søren har desuden valgt at gøre lidt ekstra ud af sin nye traktor og har selv været med til at designe den.
- Det var en fed oplevelse at få lov til at designe sin egen traktor via Valtra Unlimited. Jeg er især glad for farven, som er en helt mat sort jeg synes det ser virkelig flot ud, siger han.

God relation
Valtra-traktoren er købt hos den lokale Valtra-forhandler Karl Mertz, hvor Søren har fået kompetent rådgivning af Martin Glüsing.
- Det har været alletiders at få hjælp til at vælge den rette traktor til mine opgaver. Ud over at køre med sprøjtesåmaskinen skal den også bruges til vintertjeneste, så det er vigtigt, at den kan det hele - og det har Martin været med til at sikre, fortæller Søren Boisen.