Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Græsland 25 sætter rekord med flere maskiner og udstillere
Det er på den samme mark som de tre forgående gange, at der igen i år bliver inviteret til Græsland. I alt 50 hektar bliver fyldt med maskiner, stande, demonstrationer og gæster.
Selv om omgivelserne er de samme, så er der i år flere kørende maskiner og udstillere, hvilket gør Græsland 25 til den største til dato.
Senest var der Græsland i 2022, og her var der omkring 6.000 besøgende, og det forventer arrangørerne også i år.
Pladsen er åben hele onsdag fra klokken 9.00 til klokken 21.00, og udover de 81 kørende maskiner og de mange forskellige stande med udstillinger er der også flere faglige oplæg fordelt over hele dagen. Som noget nyt i år er der også tema om friskgræs og vanding.
Arrangementet arrangeres af Elmegården, DLF, Maskinbladet samt Danske Maskinstationer og Entreprenører (DM&E).
Find hele programmet og en oversigt over pladsen her.
Første gang, der var Græsland på Elmegårdens marker, var i 2014. Efterfølgende har der også været maskindemonstration med fokus på kløvergræs i 2018 og 2022.