Lyt til artiklen:

Tørke tæt på toppen: Brug for hurtig handling, for at undgå udbyttetab

00:00
Hastighed: ???x
01:40

9,9 ud af 10. Så højt er tørkeindekset lige nu på Lolland og Falster. Det betyder, at de her mangler 99 millimeter vand, før vandmagasinerne er fyldt op igen.

Også i resten af landet breder tørken sig dag for dag. Gennemsnittet for hele landet lyder i dag på 8,9. Rammer det 9,0 har vi det, der kaldes et tørkedøgn.

Afspil igen

Læs mere

Luk annonce

Det får nu sektordirektøren for planter hos Landbrug & Fødevarer til at komme med en opfordring til kommunerne og myndigheder.

- Min opfordring er helt klar: Vi ser ind i en tørkeperiode og derfor handler det om at være klar med tilladelser, så der kan vandes der, hvor det er muligt, siger Peter Nyegaard Nissen i en skriftlig udtalelse til Maskinbladet.

rich-media-2
.

- Flere landmænd på Lolland og Falster er allerede i gang med at undersøge mulighederne for at bruge brak- og havvand til at vande markerne med. Det siger noget om situationens alvor. Hvis vi skal undgå store udbyttetab, skal vi kunne handle hurtigt - især hvis vejret ikke ændrer sig. Det må ikke være papirarbejdet, der afgør, om der bliver høstet i år, siger L&F's plantedirektør.

Her er tørken værst lige nu

Se også:

Her er tørken værst lige nu

For mange små kartofler

En af de planteavlere, der lige nu mærker konsekvenserne af det tørre forår, er Skovlygård på Lolland. Her dyrker de 10 hektar med spisekartofler.

- Der er for mange af de små og for få store kartofler, siger Henrik Engberg Nielsen, der driver landbruget sammen med sin søn til Folketidende.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Han frygter, at de udsædvanlige tørre forår kan koste op mod halvdelen af udbyttet.