Lyt til artiklen:

Vander i døgndrift, men frygter alligevel årets høst

00:00
Hastighed: ???x
00:55

Det tegner til at blive en af de tørreste maj måneder nogensinde, og man skal kigge langt efter et reelt regnvejr i vejrudsigterne. Det får jordbæravlerne til at frygte for deres høst.

- Vi vander i døgndrift. Og de steder, hvor vi ikke kan vande, bliver det meget tørt. Hvis det fortsætter sådan her, og vi ikke får noget vand, kommer vi nok til at miste 30 til 40 procent af høsten. Måske 50 procent, siger Jane Spuur, der sammen med sin mand ejer Jordbærgården i Smørum til TV2 Kosmopol.

Artiklen fortsætter efter annoncen

TV-stationen har også talt med Finn Hansen, der ejer Finns Jordbær i Roskilde. Han oplever samme frustration over den manglende nedbør.

Syngenta bruger levende bakterie til at forebygge svampeangreb

Se også:

Syngenta bruger levende bakterie til at forebygge svampeangreb

De større jordbæravlere har vandingssystemer, som gør, at de er bedre dækket ind, mens de mindre jordbæravlere ser med stor bekymring på den kommende tørke.