I løbet af de seneste tre år har Danish Agro solgt 1000 digitale SiloInsite-enheder på tværs af koncernens markedsområder rundt om hele Østersøen. Der er solgt flest i Danmark, fortæller Danish Agro i en pressemeddelelse.
I gennemsnit har de landmænd, der har erhvervet sig SiloInsite, mere end fem sensorer fordelt på deres bedrifter, og hver bedrift har i gennemsnit mere end to installationer af det digitale overvågningsværktøj.
- SiloInsite har på kort tid nået en flot udbredelse, og værdien af de digitale silosensorer viser sig blandt andet ved, at mange kunder vælger at øge antallet af sensorer, siger Birgitte Feld Mikkelsen, der er Digital Lead Smart Farming i Danish Agro.
En af de landmænd, som har investet i SiloInsite er Lars Langskov Nielsen, griseproducent på Fyn.
Griseproduktionen Lykkeslund på Fyn, omfatter 11 forskellige lokaliteter, og her er SiloInsite med til at give medarbejderne et nemt og hurtigt overblik over siloerne.
- Vi hjemmeblander vores foder, og det er en stor fordel, at vi med SiloInsite kan holde overblik over siloerne og planlægge rækkefølgen. Det sparer os for en del tid, at vi kan sidde på kontoret og få det overblik, som vi ellers skulle have brugt en del tid på at få, siger Lars Langskov Nielsen.
Med bund i kundernes tilfredshed med SiloInsite har Danish Agro en forventning om, at udbredelsen vil fortsætte i samme tempo i de kommende år.
- Vi får meget positiv feedback fra kunderne, der oplever, at løsningen giver optimeringsmuligheder. Derfor tror vi også på, at vi stadig har et stort uforløst potentiale med SiloInsite i flere lande, siger Birgitte Feld Mikkelsen.





