Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Tican afgiver sin føring og matcher Danish Crowns notering
Tican hæver sin notering til den kommende uge med 1,20 kroner pr. kg., så den matcher Danish Crowns udmeldte notering på 13,60 kroner pr. kg. Det skriver Landbrugsavisen
Det betyder, at føringen på 40 øre over Danish Crowns notering er udlignet af Danish Crown, og det tager administrerende direktør Steen Sønnichsen ikke så tung, siger han til mediet.
- Det er markedsbetinget. Vi synes, at 13,60 er godt ramt og et rigtig fint signal. Om det skulle være 13,40, 13,50 eller 13,60 kroner kan man diskutere. Det er ikke et mål i sig selv at være foran. Det her er et dejligt skridt for landbruget i Danmark, at kommer tættere på konkurrenterne i udlandet. Det skal vi glæde os over. Vi har været foran siden 1. oktober hos Tican og gået foran med at få noteringen op, og det her er godt, siger han.
Samtidig sænker Tican sit markedstillæg fra 80 øre pr. kg. til 30 øre pr. kg.