Lyt til artiklen:

Fleksibel pakker er forårets hit hos Ploveksperten

00:00
Hastighed: ???x
02:05

Jens Iversen og kompagni har sendt udsædvanligt mange Kvik-Pak-pakkere ud af døren fra plovcenteret på Mors. Hele 15 styks er blevet sendt afsted til forårssæsonen.

- Den har virkelig vundet indpas, og det er jo fordi den bare laver et bedre arbejde i forhold til integrerede pakkere, og at plov og pakker er uafhængig af hinanden, siger Jens Iversen.

Afspil igen

Læs mere

Luk annonce
Skrælplov med såmaskine: Gram Slot sætter skub i henlagt idé

Se også:

Skrælplov med såmaskine: Gram Slot sætter skub i henlagt idé

Han peger på fleksibiliteten i at have en frontmonteret pakker, der også arbejder som frontvægt, når man løfter ploven eller bare har brug for ekstra vægt.

- Samtidig kan man køre den ind og løfte den, hvis man skal rundt om forhindringer. Kører man igennem sådan en med en integreret pakker, så smasker man igennem alt den våde jord. Det har bedre af at blive pløjet og tørre, og så kører man bare pakkeren ind foran, siger han.

Derfor tager Ploveksperten også Kvik-Pak med på deres stand til årets udgave af Græsland i Frederiks, hvor den får følgeskab af en anden populær sællert.

Jens Iversen bortforpagter sin jord: Det var en voldsom beslutning

Se også:

Jens Iversen bortforpagter sin jord: Det var en voldsom beslutning

Centralsmøring og tungsten

- Vi tager en Ovlac XPerience med fem furer med centralsmøring, tungstenspidser og Plovekspertens lygtebom med, da det er vores mest solgte plov her i vinter, siger Jens Iversen.

Han peger på at tungstenspidserne har samme levetid som skæret, og at man i kombination med centralsmøring dermed får mest mulig tid med ploven i jorden, da man hverken skal smøre hjemmefra eller vende spidser.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Det ser vi som den fremtidige plov, konstaterer Jens Iversen om den ophængte plov.

Ophængt vendeplov med svingbart træk

Se også:

Ophængt vendeplov med svingbart træk

Selvom Græsland ikke decideret rimer på pløjning har Jens Iversen valgt at deltage for anden gang.

- Vores strategi er at prøve at møde så mange folk som muligt på forskellige events, og Græsland er ikke så langt fra os. Det drejer sig ikke om pløjning, men en rigtig græsmark kan man næsten ikke lægge om uden en plov, siger Jens Iversen og tilføjer:

- Eller, selvfølgelig kan man det, men man bruger dobbelt så meget energi på at omlægge med harve, foruden mere kemi. Så der synes jeg, at man skal lade snusfornuften råde.

Foruden Kvik-Pak og Ovlac Xperience tager Ploveksperten også deres gummilygtebom, sliddele og andre løsninger til plove med på Græsland.

rich-media-7
XPerienceploven vises på Græsland i en femfuret udgave. Foto: Ploveksperten.