Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Naturstyrelsen køber 210 hektar til erstatningsjord
Naturstyrelsen har netop købt to landbrugsejendomme med tre beboelser og 210 hektar jord i Gørlev. De 210 hektar skal bruges som erstatningsjord i forbindelse med frivillig udtagning af landbrugsjord, det skriver EDC Poul Erik Bech i en pressemeddelelse.
- Vi har i Naturstyrelsen købt de tre landbrugsejendomme i Gørlev, da vi helt konkret køber erstatningsjord til de lodsejere, som har vist interesse i at indgå i den frivillige ordning om at udtage lavbundsjord. Vi har forberedt os i flere år og vi er nu for alvor ved at gennemføre flere projekter. Købene i Gørlev er det største opkøb af landbrugsjord øst for Storebælt, hvor vi indtil videre ellers kun har opkøbt mindre landbrugsejendomme, siger Jan Søndergaard, projektleder i Naturstyrelsen Midtsjælland.
Prisen for de to ejendomme, tre beboelser og 210 hektar jord er 46,25 millioner kroner. Foran ligger nu et større puslespil for naturstyrelsen, der står i en stor rolle som projektleder på jordfordeling.
- Vi har en ønskeliste fra lodsejere, der ønsker at indgå i lavbundsjordsordningen ud fra principperne om jordfordeling og de gældende takster, som fungerer fint og fair. Vigtigst for landmanden er at få god, dyrkbar jord, men geografi og nærhed spiller også ofte en rolle, og for nogle er det relevant, at der er driftsbygninger med mere, siger Jan Søndergaard og tilføjer:
- Interesserede landmænd er altid meget velkomne til at kontakte os, så vi kan indgå i en dialog om mulighederne. Naturstyrelsen ejer kun jorden midlertidigt og produktionen på bedrifterne fortsætter som normalt undervejs. Vi ombytter, det vi kan, så hurtigt vi kan og er der for eksempel bygninger tilbage eller restjord, sælger vi det hurtigt igen i et offentligt udbud.
Købt til markedsværdi
Ifølge Frank Poll, der er landbrugschef hos EDC Landbrug Poul Erik Bech, som har formidlet salget, køber styrelsen til markedspris.
- Salget gik rimeligt hurtigt trods sagens kompleksitet. Der er altid mange forhold, der skal på plads i en landbrugshandel. Der var tre andre købere med i opløbet, så interessen var stor. Det er vigtigt at pointere, at Naturstyrelsen naturligvis køber landbrugsejendomme til markedsværdien som alle andre. Vores arbejde som mæglere er altid at få de bedst mulige betingelser til sælger. Vi tilpasser altid salgsstrategien i samarbejde med sælger for at opnå det bedste resultat - hvad enten det er samlet salg, opdeling af jorden eller separat salg af ejendommene, siger Frank Poll.
Han fortæller, at EDC også har solgt en ejendom på 55 hektar til Styrelsen for Grøn Arealomlægning.