Danish Crown har på grund af påsken valgt at fremrykke grise til slagtning med det, der svarer til knap to slagtedage. Det betyder, at 60.000 grise fremrykkes og vægtgrænsen sænkes samtidig med tre kilo fra den 31. marts.

Kæmpe prisstigning på noteringen
Se også:

Kæmpe prisstigning på noteringen

I en pressemeddelelse oplyser slagteriet, at de nu er med i forhold til slagtningen af grise, og det er derfor, at der bliver justeret på vægtgrænserne i forbindelse med påske. Det sker for at minimere antallet af udsatte grise efter helligdagene.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- I forbindelse med ændringer i vægtgrænsen anbefaler vi altid, at man tilmelder i god tid af hensyn til planlægningen og har en tæt kontakt til Centralplanlægningen i Vejen omkring afhentning af dyr, så vi sikrer, at vi kommer foran i forbindelse med påskedagene og dermed minimerer generne med udsatte grise efter helligdagene, siger Nicolaj Nørgaard, der er direktør i Ejerservice.

Efter 2. påskedag stiger vægtgrænsen igen med tre kilo.