Lyt til artiklen:

Flere kreaturnoteringer stiger igen, men markedet kan skifte snart

00:00
Hastighed: ???x
01:29

Der er endnu en gang stigninger på flere kreaturnoteringer fra Danish Crown Beef, meddeler slagteriet i en pressemeddelelse.

Flere kategorier stiger med mellem 25 og 75 øre, og selv om priserne har været stødt stigende i en længere periode, er der udsigt til en række mulige skift i markedet, med en række ubekendte faktorer, som kan påvirke efterspørgslen.

Afspil igen

Læs mere

Luk annonce

- Vi har egentlig et uforandret, godt salg til især Spanien og Italien, men samtidig begynder vi at mærke toppene i priserne, når vi melder prisstigninger i markedet. Omvendt er udespisningen ikke for alvor kommet i gang, og det kan være med til at stimulere efterspørgslen yderligere. Kigger vi på Grækenland, så er fasten ved at få godt fat i markedet, så her kigger vi ind i en periode med en svagere afsætning, som vi finder alternativer til, siger Henning Sønnichsen, der er salgsdirektør i Danish Crown Beef.

Usædvanlig stor efterspørgsel på oksekød sender priserne mod rekordhøjde

Se også:

Usædvanlig stor efterspørgsel på oksekød sender priserne mod rekordhøjde

Uden for Europas grænser er markederne svagere, og der afsættes primært biprodukter. På det hjemlige marked er der en jævn efterspørgsel.

- Det danske marked kører med et mere jævnt hverdagssalg, fordi priserne er steget. Samtidig kigger vi ind i et snarligt sortimentsskifte, og det vil altid give nogle udsving på enkelte delstykker, der dermed bliver mindre efterspurgt, og samtidig kan de høje priser gøre, at forbrugerne får mere fokus på alternativerne til oksekød. Det er vi meget opmærksomme på, så vi ikke kommer i en situation, hvor enkelte eller flere delstykker går helt i stå, siger Henning Sønnichsen.