Regeringen har fundet yderligere 193,9 millioner kroner, som den har valgt at sende til Klimaskovfonden, som støtter skovrejsnings- og lavbundsprojekter i hele landet, det meddeler fonden i en pressemeddelelse.
Pengene er midler, som ikke er blevet brugt på andre ministerområder, og som regeringen har besluttet at sende til Klimaskovfonden.
Ifølge minister for grøn trepart, Jeppe Bruus, vil bevillingen sætte fokus på Klimaskovfondens evne til at sikre handling og hastighed i skovrejsningen.
- Vi skal med den grønne trepart have plantet 250.000 hektar ny skov i Danmark, og derfor skal vi have alle goder kræfter i spil. Jeg er derfor glad for, at vi kan tilføre flere midler til Klimaskovfonden, som skal være med til at løfte opgaven. Klimaskovfondens model fungerer, og nu kan den skaleres, så vi sammen kan skrue op for tempoet i skovrejsningen og få pengene ud at virke til gavn for klimaet, siger Jeppe Bruus.
Konkret vil Klimaskovfonden allerede i 2025 uddele en stor del af ekstrabevillingen i støtte til kommuner, kirker og private jordejere, der vil plante skov på deres arealer. De seneste fire år har fonden sat gang i 177 nye skov- og naturområder.
Nyt kapitel i skovrejsningshistorien
Til april åbner fonden en ansøgningsrunde med ekstra mange millioner i puljen for kirker, kommuner og private jordejere, der vil plante skov eller omlægge lavbundsjorde til natur.
- Vi har store forventninger til forårets ansøgningsrunde, hvor vi nu kan få endnu flere jordejere i gang med at rejse skov, der både giver mere og bedre natur, beskytter drikkevand og mindsker udledningen af kvælstof til fjorde og farvande. Det er afgørende, at vi får konkret handling allerede nu, understreger Kirsten Brosbøl, der er forperson i Klimaskovfonden.
Allerede i januar åbnede Klimaskovfonden et helt nyt kapitel i skovrejsningshistorien, da fonden afprøver et helt nyt koncept for at etablere ny urørt skov gennem skovrejsning på bar mark sammen med kommuner og fonde i en særlig ansøgningsrunde. I februar gav fonden tilsagn om støtte til 32 nye skovrejsningsprojekter, der nu kan blive til virkelighed.
Privat medfinansiering afgørende
Klimaskovfonden får medfinansiering til at plante nye skove fra virksomheder, der giver bidrag til at skabe en CO2-effekt gennem skovrejsning, og det ændrer de nye midler ikke på.
- Flere midler betyder kun, at vi kan give tilsagn til endnu flere skovrejsningsprojekter, så vi kan have mere CO2 på hylderne til de virksomheder, der gerne vil bidrage til klimaindsatsen. Virksomhedernes finansiering er stadig afgørende for, at vi kan plante flere nye skove i Danmark, men med bevillingen får vi flere værktøjer i værktøjskassen, som vi kan tage i brug for at sætte endnu mere fart på skovrejsningen, forklarer Kirsten Brosbøl.

