Lyt til artiklen:

Maskinstation føjer endnu en Albach-flishugger til maskinparken

00:00
Hastighed: ???x
02:21

En fabriksny Albach Diamant-flishugger er netop blevet leveret til Døllefjelde Maskinstation på det østlige Lolland. Flishuggeren blev leveret direkte fra fabrikken i Tyskland i samarbejde med den danske importør Johannes Mertz.

- To af mine chauffører fløj derned onsdag i uge 7 og kom hjem igen torsdag nat. Fredag brugte vi på at få den indregistreret på danske nummerplader, og så er flishuggeren blevet sat i arbejde, fortæller Simon Ludvigsen, indehaver af Døllefjelde Maskinstation, til Maskinbladet mandag i uge 8.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Dermed har maskinstationen føjet endnu en Albach-flishugger til maskinparken, så de nu har to.

Godt gang i flismonster-salget: Green Chip øger produktionen igen

Se også:

Godt gang i flismonster-salget: Green Chip øger produktionen igen

Et sold mere

Den nye Albach Diamant 2000-flishugger arbejder i øjeblikket på en opgave på Lolland, men maskinen kommer også til at omdanne store træer til flis på Sydsjælland, Falster og Møn, hvor maskinstationen ellers arbejder.

Samtidig har Døllefjelde Maskinstation nu udvidet med et sold mere og kan derfor tilbyde hugning ned til 50 millimeter og ellers 60, 80 og 120 millimeter, som før.

rich-media-3
Albach Diamant 2000. Foto: Døllefjelde Maskinstation.

- Vi købte vores første Albach-flishugger brugt for omkring to år siden, og den har primært kørt for Hededanmark. Men nu er vi også begyndt at køre for andre, fortæller Simon Ludvigsen.

Med endnu flere opgaver til flishuggeren var tiden derfor inde til en ekstra af samme slags.

Artiklen fortsætter efter annoncen

rich-media-5
Nu har maskinstationen to Albach-flishuggere. Foto: Døllefjelde Maskinstation.

- Som det er nu, har vi ikke helt arbejde til to flishuggere året rundt. Men vores første flishugger er ved at være en ældre dame, så det passer måske med, at den gamle kun kører halvdelen af tiden, siger indehaveren.

- Men nu må vi se. Det kan være, der dukker noget andet op lige pludselig.

Et spændende arbejdsområde

Døllefjelde Maskinstation har 25 medarbejdere og laver alt inden for roer og gylle, vedligeholdelse og rydning af læhegn og lignende arbejde for lokale landmænd, entreprenører og virksomheder.

Flis har afløst ærterne hos Døllefjelde Maskinstation

Se også:

Flis har afløst ærterne hos Døllefjelde Maskinstation

Derudover er der selvfølgelig flishugning, som de gik i gang med for omkring to år siden. Det er et forretningsområde, som fylder mere og mere hos maskinstationen, fortæller indehaveren. Han forventer, at flishugningen kommer til at udgøre 15 procent af omsætningen.

Håbet er derfor, at begge flishuggere ikke kommer til at holde stille.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Vi glæder os til at få gang i en ny maskine og få udvidet det her arbejdsområde. Vi synes, det er spændende, siger Simon Ludvigsen.