Der skal rejses et trecifret millionbeløb til Biocirc, og det skal ske til en lavere værdiansættelse end den kurs 40.000, som DLG i 2023 købte sig ind i firmaet med en halv milliard kroner.
Det skriver Børsen, som mener at vide, at kapitaludvidelsen blev drøftet på et bestyrelsesmøde i Biocirc Group Holding den 4. februar 2025. Her skulle man have drøftet en kapitaludvidelse på 2 til 300 millioner kroner blandt eksisterende ejere, til en lavere kurs end den, DLG købte sig ind til.
Den melding fik ifølge mediet DLG til at ændre i et allerede udsendt regnskab, og i stedet nedskrive sin investering med 33 procent - 164 millioner kroner. Den nedskrivning førte til at DLG´s resultat faldt fra et underskud efter skat på 24 millioner kroner, og til 185 millioner kroner.
Hverken DLG eller Biocirc har ønsket at udtale sig til Børsen.
Hvis kapitaludvidelsen bliver en besluttet i Biocirc, er det uklart til præcis hvilken kurs. Men bruger man DLG´s nedskrivning som rettesnor, vil det værdisætte Biocirc til 3,4 milliarder kroner, skriver mediet.





