Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Afnotering vil stille Firstfarms stærkere
Constantinsborg, der ejes af Bestseller-milliardær Anders Holch-Povlsen, vil købe Firstfarms og afnotere selskabet.
Uanset, om tilbuddet om køb af aktierne i Firstfarms modtages eller ej, vil Constantinsborg på den kommende generalforsamling i Firstfarms foreslå, at selskabet tages af børsen, og det ønske skyldes en betragtning af, at Firstfarms vil stå stærkere udenfor børsen.
Det oplyser kommunikationschefen i et andet Holch-Povlsen selskab, Heartland, til Agriwatch
- Der kan være mange fordele ved at være børsnoteret, men vi mener, at en afnotering kan medvirke til, at selskabet kan udvikles bedre til gavn for aktionærerne. Desuden udgør børsnoteringen en omkostningstung og administrativ byrde for selskabet, som desværre ikke modsvarer de gevinster, der måtte være forbundet med denne, lyder det fra Kasper Reggelsen, kommunikationschef i Heartland.
Købstilbuddet fra Constantinsborg lyder på 84 kroner pr. aktie, og mens det tirsdag morgen var pænt over aktiens værdi på 72 kroner, er aktien i løbet af dagen klatret op til i skrivende stund at ligge på 82,6 kroner pr. aktie.
Til JyskeVestkysten oplyser storaktionær Henrik Hougaard, der ejer 20 procent af aktierne i Firstfarms, at købstilbuddet overraskede ham.
- Man er vel altid overrasket, når der lander så forholdsvis stor en nyhed. Men på den anden side er det en naturlig udvikling, at han gerne vil øge sin ejerandel, når han i forvejen er en af Europas største jordbesiddere, fortæller Henrik Hougaard til avisen.